Na przestrzeni stuleci stosowano różne materiały budowlane, poczynając od kamienia w epokach starożytnych poprzez drewno, czy materiały ceramiczne w wiekach średnich, a skończywszy na metalach i betonie obecnie. Na różnorodność tę wpływała zarówno technologia, która pozwalała na wytwarzanie bądź obrabianie poszczególnych materiałów, jak również ich dostępność. Nie bez znaczenia było też kto, co i dla kogo buduje i ta zależność pozostała do dziś, dlatego obecnie możemy się spotkać nie tylko z najbardziej powszechnym budownictwem żelbetowym, ale także drewnianym, czy ceglanym, a w szczególnych przypadkach stalowym czy kamiennym.
Materiały kamienne są powszechnie stosowane w budownictwie drogowym i mostowym, choć nie w taki sposób jak miało to miejsce w starożytności, kiedy stanowiły one o całości konstrukcji. Dziś jest on uzupełnieniem i podstawą konstrukcji z innych materiałów.
Podobnie ma się rzecz z materiałami ceramicznymi - minęły już czasy, kiedy budynki murowano z cegieł jako materiału konstrukcyjnego. Obecnie cegły stosuje się jako uzupełnienie czy wypełnienie konstrukcji żelbetowej lub jako budulec ścianek działowych, choć i tu jest on wypierany przez płyty gipsowo-kartonowe. Pewnym wyjątkiem są stosowane w budownictwie jednorodzinnym pustaki ceramiczne, które różnią się od znanych powszechnie cegieł swoimi wymiarami (są znacznie większe), a do tego ze względu na otwory są lekkie i stanowią lepszą termoizolację, dlatego często wykonuje się z nich całą konstrukcję obiektu.
W budownictwie jednorodzinnym nadal stosuje się również drewno (najczęściej jako konstrukcje dachów), które w innych dziedzinach budownictwa praktycznie nie występuje, a tu nadal spełnia się wręcz idealnie. Popularne jest również wykonywanie całości domów z drewna i nie tylko wśród górali, ale również na innych obszarach - taki sposób budowania jest bardzo szybki i całkiem niedrogi w porównaniu do obiektów wykonywanych z innych materiałów.
Stal od zawsze stosowana jest w budownictwie przemysłowym, gdzie niejednokrotnie potrzeba elementów o dużych wymiarach i dobrych parametrach wytrzymałościowych, które nie są niezbędne przy budownictwie mieszkaniowym, gdzie kluczowa jest możliwość swobodnego operowania bryłą obiektu, wpasowanie się w inne zabudowania oraz praktyczne możliwości dla jego aranżacji.
Żelbet jest właśnie takim materiałem, który daje możliwość stworzenia obiektu o dowolnym kształcie, jego zaprojektowanie i wykonanie jest stosunkowo łatwe, ze względu na to, że beton w swoim początkowym stadium jest materiałem płynnym. Dzięki temu uprzednio przygotowaną formę ze stali zbrojeniowej wystarczy otoczyć deskowaniem, a następnie zalać konstrukcję. Otrzymujemy w ten sposób szkielet o dowolnym kształcie i wielkości, który następnie możemy wypełnić materiałami ceramicznymi lub co jest stosowane w budownictwie biurowym szkłem i aluminium. Takie rozwiązania są dziś najczęściej spotykane, w szczególności na terenach miejskich, gdzie buduje się osiedla mieszkaniowe oraz obiekty biurowe.
|
Artykuł przygotowany
przez serwis http://plandomu.pl - Najlepsze gotowe projekty domów w Polsce. |
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl