Rusztowania używane - sposób na oszczędności

Poradniki...

07-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.sternservice.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Firmy budowlane przeżywały w ostatnich latach kryzys spowodowany przez generalne spowolnienie światowych gospodarek. W wyniku tego wiele firm musiało zwolnić część pracowników, a niektóre nawet upadły. Inni przedsiębiorcy zaczęli szukać oszczędności poprzez cięcie kosztów funkcjonowania firmy. Dobrym sposobem na redukcję kosztów jest zakup używanych maszyn budowlanych czy narzędzi.

Rusztowania używane - czy to się opłaca?

Ceny rusztowań używanych są zazwyczaj o kilkadziesiąt procent niższe, od cen nowych konstrukcji o takich samych lub zbliżonych parametrach. Zakup takiego pomostu z drugiej ręki przynosi nam pewne oszczędności, zależne od jego wielkości i innych parametrów. Cena rusztowań używanych zależy od jego stanu, wieku i materiałów, z jakich zostało wykonane. Za takie, które jest nowoczesne, posiadające co najwyżej kilka lat, a ponadto zbudowane jest z wysokiej jakości stopów aluminium przyjdzie nam zapłacić więcej, niż za kilkunastoletnie, wykonane ze stali.

Jakie typy rusztowań dostępne są na rynku?

Na rynku można znaleźć wiele typów takich konstrukcji - począwszy od klasycznych, elewacyjnych o różnych wymiarach, poprzez wysokie tzw. rusztowania warszawskie, czyli takie, które posiadają w podstawie kwadrat. W ich wierzchołkach umieszczone są po koła, ułatwiające transport. Popularne "warszawiaki" bardzo często nie posiadają drabin. Aby nań wejść, należy wspinać się od wewnętrznej strony po kolejnych belkach. W sieci, sklepach i komisach budowlanych nie brakuje także mniejszych rusztowań przejezdnych, które idealnie sprawdzają się np w firmach ogrodniczych przy przycinaniu iglaków i innych roślin na równą wysokość.

Rusztowanie stalowe, czy aluminiowe?

Zarówno konstrukcje stalowe, jak i aluminiowe posiadają swoje mocniejsze i słabsze strony. Rusztowania stalowe charakteryzują się przede wszystkim niższą ceną. Ich niewątpliwym minusem jest możliwość pojawienia się korozji. Najbardziej na nią narażone są połączenia oraz miejsca, w których pojawiają się odpryski farby lub innej powłoki ochronnej. Rusztowania aluminiowe są zdecydowanie lżejsze od stalowych i bardziej odporne na korozję, co przekłada się na ich wyższą cenę. Na rynku używanych maszyn i urządzeń pojawiają się one dość rzadko. Jeśli już jakaś oferta się pojawi, dotyczy najczęściej tych mniejszych konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego rusztowania?

Udając się na zakup rusztowania z drugiej ręki, trzeba mieć na uwadze kilka bardzo istotnych parametrów. Po pierwsze, należy zapoznać się ze stanem technicznym produktu, który zamierzamy kupić. Jeśli jest to konstrukcja ze stali, warto się jej wnikliwie przyjrzeć. Nie powinno być odprysków ani ognisk korozji. Jeśli takowe są wyraźnie widoczne, lepiej odpuścić zakup ze względów bezpieczeństwa.

Istotne są także połączenia - jeśli śruby lub inne elementy łączące są skorodowane lub mocno skrzywione, do ceny zakupu rusztowania doliczyć należy jeszcze cenę zakupu nowych łączników. Rusztowania używane wykonane z aluminium nie powinny posiadać wgnieceń i znacznych zniekształceń. Oprócz samej konstrukcji nośnej, winno się obejrzeć także podesty.

Rusztowania a normy

Każde rusztowanie, które użytkowane jest na budowie, powinno spełniać wymagania odnośnie bezpieczeństwa, które zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych. Jest to najważniejszy kodeks dotyczący rusztowań i osób z nich korzystających. Szczególnie istotne są tu dwa rozdziały niniejszego rozporządzenia - rozdział 8 pt "Rusztowania budowlane i pomosty robocze" i rozdział 9 - "Roboty na wysokości". Każda taka konstrukcja powinna posiadać dokumentację techniczną i musi być poddawana regularnym przeglądom.

Zakup rusztowania używanego to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Aby kupić dobry tego typu produkt z drugiej ręki, warto pamiętać o wskazówkach, które zostały zapisane w niniejszym artykule. Unikniemy wtedy rozczarowania i niepotrzebnych problemów.

Materiał przygotowano dla firmy Stern Service sprzedającej rusztowania używane, w tym również przejezdne.

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com