Z pewnością każdy zauważył charakterystyczne okrągłe lustra, które czasem znajdują się na poboczach. Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z ich przeznaczenia oraz wpływu, którym mają na bezpieczeństwo poruszania się na drogach.
Osoby, które nigdy nie siedziały za kierownicą, mogą zadawać sobie pytanie, w jakich celach montuje się tego typu lustra. Tymczasem są one bardzo ważne z punktu widzenia kierowców, którzy nie zawsze mają zapewnioną dobrą widoczności w czasie poruszania się po drogach. Kiedy stosuje się lustra drogowe i dlaczego ich prawidłowe rozmieszczenie jest tak ważne?
Gdzie powinno znaleźć się lustro?
- Lustra drogowe są produkowane w specjalny sposób, ich powierzchnia jest wypukła. Dzięki temu charakteryzuje je zwiększony kąt obserwacji i pozwalają na zobaczenie części drogi, która jest normalnie zasłonięta przez różne przeszkody – zwracają uwagę pracownicy firmy AkcesoriaBHP.pl. - Z tego powodu takie rozwiązanie stosuje się wszędzie tam, gdzie widoczność jest ograniczona, np. przez stojące przy drodze budynki, drzewa lub słupy.
Dotyczy to przede wszystkim skrzyżowań ulic i dróg osiedlowych, które znajdują się w gęsto zabudowanym terenie. Dzięki lustrom drogowym można również poprawić bezpieczeństwo wyjazdów z posesji. Stosuje się je w pobliżu przystanków komunikacji zbiorowej znajdujących się na łukach dróg lub ulic oraz w każdym innym miejscu, gdzie są konieczne w celu poprawienia widoczności.
Lustra tego typu przydają się również na obszarze zakładów przemysłowych, hal produkcyjnych i magazynów, czyli tam, gdzie istnieje konieczność przemieszczania się na ciasnej przestrzeni, np. wąskimi korytarzami. Są bardzo przydatne także na placach budów, gdzie panuje wyjątkowo duże ryzyko wypadków związane z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. W takich miejscach często wykorzystuje się specjalne lustra, których rodzaj i wymiary są szczegółowo określone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wymagania prawne
Lustra montowane na poboczach dróg oraz chodnikach nie mogą mieć dowolnego kształtu oraz wymiarów. Te parametry są sprecyzowane w obowiązującym prawie, a producenci luster muszą stosować się do tych zapisów z bardzo dużą dokładnością.
Standardy dotyczące luster drogowych zostały szczegółowo określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. W przepisach wprowadzono między innymi podział luster na dwa rodzaje – okrągłe, które zostały oznaczone jako U18-a oraz prostokątne oznaczone jako U18b. W obu przypadkach sprecyzowano również wymiary zwierciadeł. Lustra powinny być montowane na wysokości nie mniejszej niż 2,0 m od poziomu chodnika lub pobocza. Na drogach nie można umieszczać luster, które nie spełniają warunków technicznych określonych w przepisach.
Jakie lustro wybrać?
Dzięki stosowaniu luster można zwiększyć bezpieczeństwo również na terenie prywatnym. W takich przypadku wykorzystane lustra drogowe nie muszą spełniać szczegółowych wytycznych, które są zapisane w regulacjach prawnych. Dużo większe znaczenie ma ich funkcjonalność oraz praktyczna możliwość podniesienia bezpieczeństwa. Na rynku można znaleźć duży wybór różnych luster drogowych oraz wielofunkcyjnych, które nadają się do wykorzystania w wielu miejscach od prywatnych posesji, przez parkingi, po hale produkcyjne.
Zarówno wybór konkretnego lustra, jak i miejsce jego umieszczenia, powinny być bardzo dobrze przemyślane, ponieważ będą miały wpływ na poziom bezpieczeństwa. Lustro drogowe zamontowane we właściwym położeniu może znacznie zmniejszyć ryzyko groźnego wypadku. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w takie rozwiązanie także na prywatnej posesji, żeby np. zwiększyć bezpieczeństwo w czasie wyjeżdżania na drogę.