Co warto wiedzieć o przepompowniach ścieków?

Poradniki...

07-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.oczyszczalnie-metalbud.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Przepompownie ścieków buduje się w miejscach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Sprawdzają się one zwłaszcza przy rzadkiej zabudowie np. na małych osiedlach domków jednorodzinnych, które są położone w znacznej odległości od większych osiedli mieszkalnych.

Czym są przepompownie ścieków?

Nowoczesne przepompownie ścieków są zwartymi i kompletnymi urządzeniami, które stosuje się w tam, gdzie układ terenu nie pozwala na zastosowanie klasycznych systemów działających dzięki sile grawitacji. Przeznaczenie przepompowni nie kończy się jedynie na odprowadzaniu ścieków sanitarnych - z powodzeniem można dzięki nim usuwać wody zanieczyszczone, opadowe i podobne media z domów jednorodzinnych, a nawet małych wspólnot sąsiedzkich.

Projekt i instalacja 

Aby skutecznie odprowadzać ścieki i wodę deszczową z domu lub zespołu domków jednorodzinnych, należy opracować koncepcję całkowitego odwadniania. Ważne jest więc ustalenie poziomu zalewania i przeznaczenia poszczególnych części budynku przy którym ma powstać przepompownia ścieków oraz dostosowanie sieci kanalizacji do warunków budowlanych. Po wykonaniu tych czynności można przejść do projektowania instalacji. Istotną kwestią jest także staranne wykonanie studzienki pod przepompownię, wyznaczenie głębokości dopływu, pojemności użytecznej, a także klasy obciążeń i wymagań związanych z wodami gruntowymi. Konstrukcja musi być również idealnie szczelna, gdyż w przypadku pojawienia się w niej szczelin i pęknięć, gleba i wody podziemne mogą zostać skażone.

- Wykonując projekt przepompowni ścieków, już na początkowym jego etapie należy ustalić miejsce jej położenia. Producenci oferują bowiem przepompownie ścieków do ustawienia w zabudowie zewnętrznej i wewnątrz budynku - zwracają uwagę konsultanci z firmy Metalbud. - Oba modele zbudowane są z komory retencyjnej, układu hydraulicznego, układu sterowania oraz z zatapialnych pomp.

Przepompownia wewnętrzna

Wybór przepompowni wewnętrznej wymaga poprowadzenia instalacji w taki sposób, by całkowicie wyeliminować ryzyko zalania budynku ściekami cofniętymi z sieci. W tym celu należy m.in.: wykonać nieckę, co mimo że powinno być standardem, jest rzadkością. Niewątpliwą zaletą przepompowni ścieków w istniejącym budynku jest łatwiejszy dostęp do urządzenia w przypadku prac konserwacyjnych lub jego awarii.

Przepompownia zewnętrzna

W domach jednorodzinnych częściej montuje się jednak przepompownie ścieków na zewnątrz budynków. Rozwiązanie to jest korzystniejsze, gdyż urządzenie nie zajmuje miejsca w budynku, jego praca nie powoduje uciążliwego hałasu, a podczas prac konserwacyjnych po domu nie rozchodzą się nieprzyjemne zapachy. Rozwiązanie to sprawdza się również, gdy w budynku jest zbyt mało miejsca, by wyznaczyć w nim ustawienie przepompowni lub gdy ciężko jest wyeliminować ryzyko zalania domu przez ścieki.

Cena urządzenia

Wszyscy producenci przepompowni ścieków oferują szeroką gamę urządzeń o podstawowym standardzie, jednak urządzenia te nie zawsze okazują się być najlepsze. Niska cena kupna przepompowni może bowiem oznaczać, że poniesiemy bardzo wysokie koszty związane z jej użytkowaniem, konserwacją i ewentualnymi naprawami. Warto więc zwrócić uwagę zwłaszcza na koszty eksploatacyjne w odniesieniu do planowanego przez nas okresu użytkowania urządzenia. Do największych kosztów związanych z pracą przepompowni należą koszt energii elektrycznej oraz koszt konserwacji i napraw.

Warto zaznaczyć, że średni czas życia systemu pompowego wynosi około 15 lat. Oznacza to, że cena kupna urządzenia jest wielokrotnie niższa niż wysokość opłat związanych z jego eksploatacją. Nasz wybór powinien być więc uzależniony od sprawności i niezawodności danego modelu przepompowni ścieków, gdyż tylko w ten sposób można mieć gwarancję, że pompownia będzie funkcjonować bez konieczności częstego czyszczenia komory czerpalnej oraz że czas usuwania awarii będzie bardzo krótki. Dobrym rozwiązaniem jest więc korzystanie z urządzeń producentów, którzy oferują kompletne doradztwo projektowe oraz serwis posprzedażowy.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com