Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

5 oświetleniowych mitów, w które uwierzyłeś. Znasz je?

Poradniki...

2015-05-07  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: dreamdesign.net.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Urządzasz swoje mieszkanie na nowo i właśnie przyglądasz się wybranym systemom oświetleniowym? Przeczytaj, jak nie nabrać się na tanie diody LED, gdzie zawiesić plafon i dlaczego w łazience powinieneś stosować oprawy o klasie szczelności IP 67.

Na kilka chwil zanim wybierzesz się do sklepu

Zanim zaczniesz rozglądać się za oprawami oświetleniowymi do twojego domu, powinieneś znać kilka uniwersalnych wskazówek, dzięki którym oszczędzisz sobie nerwów i nie wystawisz swojego portfela na nadmierne obciążenie.

1. Temperatura barwowa światła łazienkowego jest bez znaczenia

Mit obalony!

Wybór dominującej oprawy oświetleniowej w łazience nie może być  dziełem przypadku. Pamiętaj, że to właśnie od temperatury barwowej będzie zależało to, czy twoja łazienka wpisze się w bardziej klasyczną, czy modernistyczną aranżację.

Światło ciepłe, tj. w zakresie od 2500 do 3500 K jest zarezerwowane dla właścicieli tradycyjnych łazienek, w których dominują matowe powierzchnie. Z kolei światło chłodne w zakresie od 4500 do nawet 6500 K wydobędzie urok z wnętrz inspirowanych wzornictwem minimalistycznym, do których stosuje się ciemne (głównie czarne) powierzchnie wykończone na wysoki połysk.

Temperatura barwowa światła w zakresie ok. 6000-6500 K intensyfikuje poczucie czystości i porządku w łazience.

2. Tania żarówka LED, to dobra żarówka

Mit obalony!

Jeśli myślisz, że tania żarówka LED może być godną alternatywą dla żarówki żarowej lub halogenowej, to jesteś w błędzie. Nawet jeśli na opakowaniu żarówki LED o mocy 5 W znajdziesz wskazówkę, że jest ona odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 50 W, to jeszcze nic nie znaczy.

Najtańsze żarówki LED bliżej nieokreślonych producentów, za które zapłacisz kilka albo kilkanaście złotych są wykonane z diod obniżonej jakości i żywotności.

Warto wiedzieć: Nie licz, że najtańsza żarówka LED przepracuje 40-50 tys. godzin, co odpowiada około 5 latom nieprzerwanego świecenia. Większość z nich przepala się po 10-15 tys. godzin, a już po kilku miesiącach diody mogą wykazywać gorsze właściwości świetlne niż tuż po wyjęciu ich z opakowania.

Wybierz się do sklepu i kup dwie żarówki LED o tej samej mocy: jedną najtańszą, drugą, np. Philipsa. Sprawdź, czy świecą z podobną intensywnością i czy światło jakie emitują rozprasza się w podobny sposób. Wyniki są oczywiste.

 

3. Żyrandol to lepsze rozwiązanie od plafonu sufitowego

Mit obalony!

To nieprawda, że w każdym salonie powinien wisieć żyrandol – szczególnie, jeśli twój pokój dzienny ma nie więcej niż kilkanaście metrów powierzchni, a jego wysokość to 2,20-2,30 m.

Plafon świeci równomiernie i nie tworzy półcieni charakterystycznych dla żyrandola, dzięki czemu w mniejszych pomieszczeniach może być jedyną oprawą oświetleniową (nie ma konieczności instalowania kinkietów ściennych i innych opraw uzupełniających).

 

4. Designerskie oprawy oświetleniowe w łazience to podstawa

Mit obalony!

Pamiętaj, że oświetlenie łazienkowe musi nie tylko spełniać kryteria wizualne, ale i zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo. Unikaj wszelkich lamp stojących jakie są zasilane napięciem 230 V, a w strefie kąpieli stosuj oprawy o klasie szczelności minimum IP 67.

 

5. Jakie lumeny? Moc wyrażona w W jest najważniejsza

Mit obalony!

Wybierając oprawy LED sugeruj się nie tylko mocą wyrażoną w W, ale i liczbą tzw. lumenów. Im więcej lumenów przypadających na 1 W, tym bardziej wyraźnego strumienia świetlnego możesz się spodziewać.

Waty są szczególnie ważne, ale dla oceniania wydajności żarówek żarowych i halogenowych, niekoniecznie diod LED, bowiem najtańsza żarówka LED może mieć i o 30% mniej lumenów od markowej żarówki LED o tej samej mocy.

 

Piotr
Artykuł został przygotowany przez firmę DreamDesign - architekci wnętrz kraków specjalizującej się w aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

Czy łóżka tapicerowane to dobry wybór do sypialni?

2024-07-11

Aranżacja sypialni powinna być estetyczna i gwarantować maksymalny komfort. Łóżko tapicerowane to… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro