Wymagania zrównoważonego rozwoju stawiają przed współczesnymi inżynierami nowe zadania, z których najważniejszym jest zapewnienie równych szans rozwoju następnym pokoleniom. Sposobem realizacji tego zadania jest minimalizacja zapotrzebowania na energię – w tym w warunkach Europy Północnej i Wschodniej przede wszystkim na energię dla celów grzewczych.
Dlatego w wielu krajach europejskich i w Polsce podejmowane są działania zmierzające do racjonalizacji wykorzystania energii, zastosowania jej odnawialnych źródeł i wdrażania nowych, wysokoefektywnych technologii. Jednym z rezultatów tych działań, spełniającym jednocześnie wszystkie wymienione kryteria są budynki pasywne.
Niektóre technologie budownictwa pasywnego stosowane były już w starożytności. Przykładem może być tu gruntowny wymiennik ciepła, wykorzystywany przez Rzymian w systemie zwanym hypocaustum. Powstał on przy publicznych łaźniach Rzymian, gdzie pomieszczenia z basenami i salą do wypoczynku były ogrzewane gorącym powietrzem rozprowadzanym w przestrzeni pod podłogą.
Pierwszy projekt domu pasywnego z 1990 roku, zapoczątkował nową erę w budownictwie jednorodzinnym. Przez ponad 10 lat prac teoretycznych trzech architektów : Botta, Riddera i Westermeyera, stworzyło projekt zespołu w zabudowie szeregowej, składający sie z czterech domów (każdy o powierzchni 156m2). Nowe materiały budowlane, starannie wybrana lokalizacja oraz nowatorskie rozwiązania architektonicznie poskutkowały stworzeniem domu o drastycznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Niestety koszty jego powstania zahamowały na jakiś czas rozwój tej technologii.
Wymagania jakie stawia się budynkom pasywnym to między innymi:
-
współczynnik przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych (dach, ściany, podłoga na gruncie) mniejszy niż 0,15 W/(m2•K)
-
całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla przeszklenia g≥50%
wydajność rekuperatora, stosowanego do odzysku ciepła z wentylacji, powyżej 75%
Budownictwo pasywne pociąga za sobą wysokie koszty początkowe, natomiast przynosi szereg zysków w czasie eksploatacji, począwszy od dbałości o środowisko naturalne, skończywszy na korzyściach finansowych uzyskanych z ograniczenia kosztów użytkowania.
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl
|
|
Porady, produkty, technologie
2024-12-11
Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »
2024-10-17
Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »
2024-07-28
Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »
|