Farby z utwardzaczem to produkty do zadań specjalnych. Są wyjątkowo odporne na obciążenia, niskie i wysokie temperatury oraz chemikalia. Dzięki temu doskonale nadają się do malowania w warunkach przemysłowych. Jak i kiedy je stosować? Podpowiadamy!
Farby epoksydowe z utwardzaczem – krótka charakterystyka
Charakterystyczną cechą farb epoksydowych takich jak Nobiles Nobiepoksyd jest dwuskładnikowość. To oznacza, że farba zyskuje swoje właściwości tylko po połączeniu dwóch składników, czyli po wymieszaniu farby z utwardzaczem. Robi się to tuż przed malowaniem w określonych przez producenta proporcjach. Malowanie należy wykonać natychmiast po przygotowaniu mieszaniny, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Farby z utwardzaczem są wytrzymałe i elastyczne. Nobiles Nobiepoksyd zawiera fosforan cynku – pigment antykorozyjny, dzięki któremu farba jest odporna na działanie wody morskiej (choć nie nadaje się do malowania powierzchni, które będą całkowicie zanurzone) oraz sporadyczny kontakt z kwasami i zasadami.
Kiedy stosować farby z utwardzaczem?
Farby dwuskładnikowe najczęściej używane są do malowania powierzchni w miejscach, gdzie potrzebna jest naprawdę mocna powłoka. Wykorzystuje się je do najrozmaitszych konstrukcji z różnych metali, ale też do betonowych ścian i posadzek w miejscach, gdzie panuje duża wilgoć np. w magazynach lub piwnicach. Sięga się po nie także tam, gdzie powierzchnie narażone są na działanie chemikaliów lub słonej wody. Farby te mogą być stosowane w warunkach atmosfery miejskiej i przemysłowej. Należy pamiętać, że jest to produkt przeznaczony do stosowania przez wyspecjalizowanych wykonawców.
Jak malować farbami epoksydowymi z utwardzaczem?
Podłoża betonowe muszą być sezonowane przez minimum 28 dni. Przed rozpoczęciem malowania należy zadbać o to, aby były suche i wolne od słabo przyczepnych powłok. Ewentualne ubytki należy zagruntować.
Przed zastosowaniem farby podkładowej z utwardzaczem na powierzchniach metalowych należy usunąć z nich słabo przyczepne elementy farby, ogniska korozji oraz wszelkie zanieczyszczenia. Powierzchnię należy oszlifować i usunąć powstały kurz oraz pył. Powierzchnie stalowe ocynkowane przed rozpoczęciem malowania muszą być dokładnie oczyszczone i zmatowione.
Temperatura farby powinna wynosić między 10 a 30°C. Z kolei temperatura otoczenia oraz malowanej powierzchni nie powinna być niższa niż 10 i wyższa niż 35°C. Podczas malowania należy zachować właściwe środki ochrony osobistej. Czas schnięcia farby jest uzależniony m.in. od temperatury otoczenia oraz malowanej powierzchni. Powłoka nadaje się do użytkowania po 7 dniach utwardzania w temperaturze 20°C.