26 marca, w warszawskim Wola Center odbył się wykład Nathalie de Vries. Organizowane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza spotkanie było okazją do zaprezentowania dwóch programów wspierających pracę młodych architektów – Stypendium Praktyka oraz Konkursu Teoria. Prezentujemy relację z wydarzenia.
Spotkanie z Nathalie de Vries było dla licznej publiczności zgromadzonej w Wola Center okazją do inspirującego przeglądu trendów współczesnej architektury. Wykład zatytułowany „Od wizji do projektu” stworzył możliwości zapoznania się z aktualnymi projektami realizowanymi przez jedną z najbardziej znanych pracowni na świecie. MVRDV od lat kształtuje przestrzeń publiczną największych miast. To właśnie architektura miast była jednym z głównych tematów wystąpienia holenderskiej projektantki.
Wydarzenie odbyło się w ramach corocznych spotkań organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Była to okazja do prezentacji nowych programów Fundacji realizowanych w dwóch kategoriach – praktycznej i teoretycznej.
Stypendium Praktyka to trwający sześć miesięcy program dla młodych architektów. W ramach niego, wybrany w drodze rekrutacji, projektant lub zespół otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, aby rozwinąć swoje pomysły na ulepszenie wybranej przestrzeni publicznej miasta. Tematem tegorocznej edycji jest Warszawa. Powstały w ramach stypendium projekt zakończy się publiczną prezentacją. Fundusz wynosi grantu ponad 20 000 złotych.
Kolejnym punktem była prezentacja pracy laureatów II edycji Konkursu Teoria, Bartłomieja Cybuli i Macieja Żołnierczuka, pt. ”Język kultury szklanej architektury” („Cultural Language of Glass Architecture”). Zaraz po niej nastąpiło ogłoszenie kolejnej, III edycji Konkursu. Od dwóch lat najambitniejsi autorzy tekstów poświęconych relacjom architektury i kultury rywalizują o sfinansowanie wydania dwujęzycznej publikacji książkowej będącej nagrodą w Konkursie. Elektroniczne wersje prac konkursowych dostępne są na stronie internetowej fundacji.
W tym roku również można nadsyłać swoje teksty. Poza dwujęzyczną publikacją, na laureata czeka nagroda w wysokości 3 500 złotych.
Do obu programów można aplikować do 30 czerwca 2015 roku. Bezpłatna rejestracja uczestników dostępna jest na stronie www.fundacja-sk.pl.
Więcej aktualnych informacji dostępnych jest na fanpage’u Fundacji na Facebooku:
www.facebook.com/fundacjask