Gdy na budowie liczy się czas… wybierz prefabrykat!

Poradniki...

05-04-2015  Autor: Anna Wachowiec   Źródło: własne   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Czas od uzyskania finansowania (nierzadko w postaci potężnego kredytu) do wprowadzenia się do wymarzonego domu, to zwykle dla każdego inwestora bardzo stresujący okres. Prace budowlane trwają miesiącami, a w tym czasie trzeba gdzieś mieszkać i ponosić z tego tytułu koszty. Czas to pieniądz, a znaczenie tego porzekadła podwójnie rozumieją inwestorzy. Nowoczesne rozwiązania z zakresu budownictwa pozwalają jednak znacznie go skrócić. W tym artykule skupimy się na stropach, bo wybór niewłaściwego systemu może niepotrzebnie wydłużyć czas oczekiwania na wniesienie do nowego domu przeprowadzkowych kartonów.

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, który oddziela poszczególne kondygnacje i przenosi obciążenia na ściany lub podpory. Wybierając rozwiązanie stropowe, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że jego montaż musi trwać tygodniami.

Trudniej, dłużej i nierzadko gorzej

Na wielu polskich budowach nadal panuje przeświadczenie, że najlepszym wyborem są stropy monolityczne czy gęstożebrowe (np. typu Teriva). Tymczasem te mozolnie przygotowywane stropy są nie tylko czasochłonne, ale i obarczone ryzykiem popełnienia wielu błędów wykonawczych.

Przykładowo strop gęstożebrowy wymaga wieloetapowego montażu, trwającego nawet cały miesiąc. Na początku należy bowiem ułożyć belki stropowe, rozstawić podpory, ułożyć pustaki, następnie wylać warstwę nadbetonu, poczekać i dopilnować by beton odpowiednio dojrzał, a dopiero później murować kolejne kondygnacje.

Dodatkowo w przypadku stropów gęstożebrowych i monolitycznych często pojawiają się bardzo niebezpieczne w skutkach błędy. Niewprawiony bądź nieuważny wykonawca może np. źle wykonać deskowanie i podparcie stropu, nie zastosować lub wykonać zbyt duży rozstaw żeber rozdzielczych w przypadku stropu gęstożebrowego, nie wzmocnić tego rodzaju stropu pod ściankami działowymi, niewłaściwie wykonać zbrojenie stropu, wadliwie wykonać wieniec, niewłaściwie betonować czy pielęgnować dojrzewający beton.

Jakość samego betonu również może pozostawiać wiele do życzenia, a jej dokładne sprawdzenie przez wylaniem stropu graniczy z cudem.

Optymalne rozwiązania gotowe

Bezpieczniejszym i znacznie szybszym rozwiązaniem jest wybór gotowego stopu prefabrykowanego, takiego jak lekki strop panelowy SMART. Strop ten jest strunobetonową płytą o szerokości 60 cm, którą układa się bezpośrednio z auta z dźwigiem typu HDS. Aby go wykonać dla jednej kondygnacji o powierzchni 100-120 m2, wystarczy dwóch wykwalifikowanych pracowników oraz… dwie godziny!

Jak to możliwe? Lekki strop panelowy SMART składa się z modułów, które można łączyć w dowolnej konfiguracji, aby uzyskać różne rozpiętości. Zastosowanie lekkiego stopu panelowego minimalizuje konieczność tzw. mokrych prac na budowie, dzięki czemu niemal bezpośrednio po ułożeniu płyt SMART można kontynuować dalsze prace budowlane.

- Strop SMART to przyszłość budownictwa. Prefabrykowane elementy coraz częściej są doceniane przez inwestorów w Polsce. Na Zachodzie takie rozwiązania stosuje się z powodzeniem już od lat – wyjaśnia Artur Kisiołek, Prezes Zarządu firmy Fabryka Stropów Sp. z o. o. – Ten rodzaj stropu nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty tzw. robocizny, ale także charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i izolacyjnością akustyczną.

Prefabrykat prefabrykatowi nierówny

Zaletą wyboru produktu prefabrykowanego jest także pewność użytych materiałów. Cykl produkcyjny jest nadzorowany przez specjalistyczne laboratorium badawcze. To co istotne w tym przepadku to fakt, iż nie wszystkie prefabrykaty odznaczają się tak dobrymi właściwościami, jak duże nośności, rozpiętości czy dźwiękoizolacyjność. To domena dobrych płyt strunobetonowych.

- Do grupy prefabrykatów możemy także zaliczyć zwykłe płyty kanałowe typu S, ale porównywanie ich do płyt strunobetonowych to jak zestawianie Dużego Fiata z BMW – dodaje Artur Kisiołek.

Dynamiczny rozwój technologiczny przynosi nam wiele udogodnień. Widzimy to także w branży budowlanej. Mimo wielu zwolenników tzw. tradycyjnych rozwiązań, warto poważnie przemyśleć wykorzystanie gotowych elementów. Jak widać na przykładzie stropu SMART, mogą one znacznie przyspieszyć realizację marzeń o własnym domu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com