Marcowa Architektura-murator

Publikacje...

09-03-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: ARCHITEKTURA-murator   Kategoria: News o publikacjach

W latach 20. XX wieku kwestie projektowania mieszkań „minimum egzystencjalnego” były przedmiotem opracowań wielu organizacji architektonicznych, co wynikało przede wszystkim z potrzeby znalezienia najlepszego modelu mieszkania dla najbiedniejszych. Dziś małe mieszkanie niekoniecznie traktowane musi być tylko w kategoriach minimum egzystencjalnego, lecz także jako kwestia wyboru sposobu na życie – przez architektów jako swego rodzaju wyzwanie, a przez niektóre firmy w kategorii specjalnego produktu. Wystarczy wspomnieć mikrodom Diogene autorstwa Renzo Piano reklamowany przez Vitrę pod hasłem: Vitra’s smallest building – but largest product. Tak czy inaczej, zaprojektowanie dobrze funkcjonującego małego mieszkania to jedno z trudniejszych, ale i wybitnie ciekawych zadań projektowych. Dlatego XV edycję Konkursu Studenckiego „Architektury-murator” dedykujemy Jednostce Mieszkalnej Minimum – zadanie polega na zaprojektowaniu jak najmniejszego modułu mieszkalnego (o charakterze obiektu wolno stojącego lub części większej jednostki), w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Szukamy nowych idei – serdecznie zapraszam studentów wszystkich kierunków projektowych do udziału w konkursie! Więcej informacji na stronie architektura.muratorplus. pl/konkurs-jednostka-mieszkalna-minimum Ewa P. Porębska redaktor naczelny

W numerze

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie

Wzniesiony po siedmiu latach obiekt niemal nie odbiega od konkursowych wizualizacji. Imponuje warsztatem i sprawną koordynacją wielu złożonych zagadnień technicznych – o nowym, wielkopowierzchniowym centrum kultury zrealizowanym naprzeciwko Wawelu, jego powiązaniach widokowych z nabrzeżem Wisły i panoramą Starego Miasta oraz próbie urbanistycznego uporządkowania okolic ronda Grunwaldzkiego, piszą Krzysztof Bojanowski, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski.

Dwa biurowce – Karolkowa i Concept Tower

Wkomponowane w niższą część zespołu zabytkowe mury dawnej fabryki Philipsa będą inspirować przyszłych użytkowników tej nowej dzielnicy biurowej do poszukiwań i refleksji nad przemysłową tożsamością miejsca – pisze Wojciech Popławski.

Wola, czyli jak zdobywano Dziki Zachód

W krajobrazie warszawskiej Woli dominowały niegdyś wiatraki, browary i cegielnie, w międzywojniu pojawił się ciężki przemysł. Najbliższa centrum część tej dzielnicy, zwana Dzikim Zachodem, od dwudziestu lat przechodzi dynamiczną przemianę. Robotnicze kwartały zamieniają się w zagłębie „białych kołnierzyków”, a obiekty poprzemysłowe są burzone na ogromną skalę. Ale Dziki Zachód to nie tylko największy w Polsce plac wyburzeń. To też największy plac budowy. Jakie miasto rodzi się tu i teraz, na naszych oczach, zastanawia się Grzegorz Stiasny.

Willa Krasicki na warszawskim Mokotowie

Choć z zewnątrz budynek może kojarzyć się z siedzibą urzędu, ekskluzywnej firmy czy instytucji kultury, w istocie to prawdziwa villa urbana – przedstawicielka gatunku zagrożonego w Polsce wyginięciem – pisze Marlena Happach.

Hotel Fabryka Wełny w Pabianicach

Architekci od początku uczestniczyli w procesie rewitalizacji, śledząc realizację niemal każdego elementu. Dzięki temu powstały wnętrza, których wartością jest nie tylko forma, ale również wykonanie – pisze Katarzyna Waloryszak.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Sale koncertowe zaprojektowano tu jako niezależne kubatury, oddylatowane od reszty obiektu. Aby wyeliminować przenoszenie dźwięków przez elementy konstrukcji, bryły wsparto na specjalnie zaprojektowanych wibroizolatorach z naturalnego kauczuku – o realizacji powstającego w centrum Wrocławia Narodowego Forum Muzyki pisze Dariusz Gryta z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Muzeum sztuki w Szanghaju

Long Museum to największe prywatne muzeum sztuki w Chinach założone przez małżeństwo kolekcjonerów Wang Wei i Liu Yiqiana. Obiekt mieści zarówno kolekcję współczesnej, jak i starożytnej sztuki chińskiej, a w jego projekcie architekci wykorzystali zachowaną platformę do wyładowywania węgla z lat 50. XX wieku. Konstrukcję budynku stanowią żelbetowe elementy o kształcie przypominającym parasole, które składają się z podstawy i wspornikowego zadaszenia o wysięgu około 7 m.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com