Renesans podłóg drewnianych

Aktualności

04-03-2015  Autor: Anna Wachowiec   Źródło: UZIN, fot. direct floor   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Podłogi z drewna wracają w wielkim stylu. Po fali popularności wykładzin dywanowych i paneli, drewno znów jest bardzo pożądane od Finlandii po Hiszpanię. Bacznie obserwująca i kreująca światowe trendy firma UZIN, wiodący producent chemii podłogowej ogłosiła 2015 rokiem podłóg drewnianych.

Dlaczego tak bardzo lubimy drewno?

Do niedawna wykładzina dywanowa była postrzegana jako najlepsze rozwiązanie do salonu czy sypialni. Jednak z roku na rok sytuacja ta bardzo się zmienia. W mieszkaniach nowoczesnych i zapracowanych ludzi po prostu nie może zabraknąć podłogi drewnianej. Nie tylko ze względu na jej niepodważalne walory estetyczne, różnorodność gatunków i form…

Drewno idealnie wpisuje się w nowoczesny styl życia. Dziś mamy na ogół bardzo mało wolnego czasu i nie chcemy poświęcać go na czyszczenie podłogi. Producenci środków czystości oferują szereg nowoczesnych preparatów, które pomagają uporać się z trudnymi do usunięcia plamami. Jednak nawet one nie sprawią, że pielęgnacja wykładzin dywanowych będzie tak prosta, jak czyszczenie podłóg drewnianych. Wszystko, czego wymaga od użytkowników nowoczesna podłoga drewniana, to regularne odkurzanie i usuwanie zabrudzeń zwilżonym płaskim mopem z dodatkiem dedykowanego środka. Unikalny design i łatwość pielęgnacji to jednak nie wszystko.

W przeciwieństwie do wykładzin dywanowych podłogi drewniane są idealne do wszystkich pomieszczeń w domu. Świetnie sprawdzają się w salonie, kuchni, sypialni, a nawet w łazience. Do każdego z tych wnętrz, w zależności od przeznaczenia, można dobrać inny gatunek drewna, czy sposób jego wykończenia.

Niekończące się możliwości

Obecnie producenci podłóg drewnianych, wśród których polskie firmy od lat plasują się w ścisłej europejskiej czołówce, kładą duży nacisk na ich jakość. Decydując się więc na drewno możemy mieć pewność, że wybieramy podłogę na lata. Istnieje wiele różnych rodzajów podłóg drewnianych, dzięki czemu zarówno miłośnicy rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz  mogą znaleźć projekt, który spełni ich oczekiwania. Nowoczesne technologie pozwalają obecnie produkować materiały, które wyglądają jakby wyszły spod mistrzowskiej ręki rzemieślnika, są to jednak elementy fabrycznie gotowe. Stanowią one ponad 80 proc. oferty salonów podłogowych. – Wśród nich najpopularniejsze są dziś deski dębowe, które dają się świetnie barwić. Najczęściej wybór pada na deski bielone, biało-szare i delikatnie postarzane poprzez  szczotkowane. Obecne technologie mimo, ze na skalę przemysłową czerpią całymi garściami z doświadczeń XVII wiecznych stolarzy. Nawet najwięksi krajowi producenci desek warstwowych, coraz śmielej wprowadzają do swojej oferty podłogi ręcznie postarzane. Klienci zdecydowanie rzadziej decydują się dziś na drewno egzotyczne – mówi Tomasz Mielcarek z poznańskiego salonu podłogowego direct floor.  Inwestorzy mogą wybierać spośród desek litych oraz warstwowych. - Wśród tych drugich na szczególną uwagę zasługują deski wykonane  z kilku warstw tego samego gatunku twardego drewna, gdyż są one dużo bardziej bezpieczne w montażu oraz użytkowaniu niż tradycyjny materiał lity. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż otrzymujemy podłogę niezwykle stabilną i mniej wrażliwa na różnice wilgotności oraz temperatury podczas użytkowania  - mówi  Dariusz Turski, rzeczoznawca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy i doradca techniczny firmy UZIN


Chemia też jest trendy

Równie ważny jak wybór podłogi jest dobór odpowiedniego kleju. Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie chemii podłogowej są bezpieczne i usprawniają prace instalacyjne. Dają dzięki temu duże możliwości wykonawcom i komfort użytkowania inwestorom. Obecnie, najczęściej do montowania podłóg drewnianych stosowane są kleje dwuskładnikowe. – W przypadku podłóg gotowych znacznie lepiej sprawdzają się jednak jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, takie jak UZIN MK 200, MK 250, czy MK 150. To linia produktów na bazie poliuretanów modyfikowanych związkami silanu, które łatwo się rozprowadzają, a ich  pozostałości dają się bezproblemowo usunąć. Dzięki temu proces układania parkietu jest szybki i czysty  – mówi Dariusz Turski. – W najnowszej  ofercie firmy UZIN znajdują się również nowe kleje. Dwuskładnikowy MK 92 PLUS o wydłużonym czasie otwartym oraz ekologiczny klej nowej generacji na bazie polimerowej - MK 65. Produkt ten ma bardzo podobne właściwości do klejów silanowych przy relatywnie niskiej cenie – dodaje.

Od kilku sezonów można zaobserwować modę na podłogi w wykończeniu matowym i półmatowym. Nowością w tej dziedzinie są rozwiązania hybrydowe, łączące w jednym systemie składniki, które do niedawna wzajemnie się wykluczały. – W naszej ofercie jest  podkład na bazie oleju Pall X 333 Color, Produkt ten występuje w kilku klasycznych kolorach oraz wersji bezbarwnej. W efekcie, bardzo prosto możemy wybarwić podłogę a następnie pokryć ją wybranym lakierem z oferty Pallmann. Polecam lakiery matowe np. Pall x ZERO, którego poziom połysku jest tak niski, że zapewnia niewidzialne zabezpieczenie powierzchni. Otrzymujemy efekt podłogi olejowanej bez potrzeby typowej dla tego typu zabezpieczeń pielęgnacji – informuje Dariusz Turski.

- Intensywny rozwój rynku podłóg drewnianych sprawił, że w ostatnich latach producenci zrozumieli, że osiągnięto kres możliwości technologicznych w ich budowie – zauważa Dariusz Turski. – Ich aktualne działania sprowadzają się do rozwiązań designerskich, takich jak łączenie w podłodze różnych materiałów w celu uatrakcyjnienia wyglądu wierzchniej warstwy drewna. Nikogo już dzisiaj nie dziwią wstawki z innych gatunków drewna, wypełnianie kolorowymi żywicami, kamieniami czy też metalami. I tak technologia zatoczyła koło, gdyż ta technika to nic innego jak XVII wieczna inkrustacja ale na trochę inna skalę – pointuje.

fot. direct floor

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com