Wyobraź sobie lekki i wytrzymały sześcian. Wyobraź sobie, że możesz z niego stworzyć dowolny mebel do Twojego domu lub mieszkania: stół, siedzisko, szafkę, regał, biblioteczkę, a nawet całą garderobę. Wyobraź sobie, że jedyną rzeczą, która Cię ogranicza, jest Twoja wyobraźnia…
To właśnie ta idea była inspiracją dla Petera J. Lassena, głównego projektanta oraz twórcy jednej z najbardziej znanych duńskich marek meblowych Montana, do rozpoczęcia prac nad meblem uniwersalnym. Rozwiązaniem, które połączy w jedną spójną całość najnowszy trend projektowy, czyli personalizację, z najlepszymi cechami duńskiego designu. I tak, w 2004 r. powstał GRID – modułowy system meblowy, który umożliwia swobodną aranżację wnętrza według indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Od kilku miesięcy produkt dostępny jest na rynku polskim dzięki firmie Inspiratique z Poznania.
Czym jest GRID?
W skrócie, parafrazując słowa samego projektanta, GRID to rozwiązanie, które ogranicza, definiuje i tworzy rytm w pustej przestrzeni. Koncepcja systemu opiera się na lekkiej, wytrzymałej i otwartej konstrukcji sześcianu o wymiarach 40x40x40 cm, stworzonej z formowanego wtryskowo nylonu, który dodatkowo wzmocniono włóknem szklanym. W ramach kostki umieszczono otwory montażowe, dzięki którym można połączyć ze sobą każdą liczbę modułów w dowolnym trójwymiarowym układzie.
Podstawowy moduł dostępny jest w jednym z dwóch kolorów – białym lub czarnym. Uzupełniają go liczne elementy dodatkowe, m.in. półki, blaty, boki, drzwiczki i szuflady. Wszystkie akcesoria zaprojektowano w taki sposób, aby idealnie wpasowywały się pomiędzy obramowanie kostki GRID. W zależności od liczby użytych elementów podstawowych i uzupełniających, a także indywidualnych potrzeb można samodzielnie zaaranżować dowolną przestrzeń: przedpokój, kuchnię, salon, sypialnię czy garderobę
Form follows function
Począwszy od konstrukcji prostych, jak gazetnik, stolik czy siedzisko, po bardziej złożone, tj. regały, szafy, garderoby oraz biblioteczki – z GRID we wnętrzu nie ma rzeczy niemożliwych! Otwarta struktura systemu pozwala na dowolne modyfikacje. Zgodnie z hasłem „forma podąża za funkcją” do stworzonej konstrukcji można z łatwością dodać nowe elementy, adaptując mebel do aktualnych potrzeb użytkowników, lub rozłożyć ją, a pojedyncze moduły wykorzystać w kolejnym projekcie. Ze względu na oszczędne i minimalistyczne wzornictwo rozwiązanie Petera J. Lassena pasuje do różnych architektonicznych kontekstów, również tych nieoczywistych, jak np. wnętrz urządzonych w stylu barokowym czy art deco.
Okiem architekta
System meblowy GRID można elastycznie dostosować do różnorodnych ograniczeń przestrzennych oraz indywidualnych wymagań wizualnych i funkcjonalnych domowników – podkreśla Dominika Wojtkowska-Banaszek, projektantka wnętrz z pracowni Żywy Projekt. – Rozwiązanie doskonale sprawdzi się w zarówno w małych, jak i w dużych pomieszczeniach. Lekka, przestrzenna oraz elastyczna konstrukcja umożliwia przemyślane i ergonomiczne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Plusem systemu jest również jego otwarta struktura, dzięki której można dodawać nowe elementy, jak i rezygnować z niepotrzebnych już funkcji (np. zamkniętych szafek). Na GRID można spojrzeć również szerzej, odważniej. W ten sposób stworzymy ozdobne instalacje ścienne i sufitowe czy ażurowe ścianki działowe, które wyznaczą we wnętrzu różne sfery funkcjonalne lub podzielą je na część mniej i bardziej prywatną.
Więcej informacji o systemie meblowym GRID znajduje się na stronie internetowej:
www.gridsystem.pl