Zakup mieszkania obciążonego hipoteką może odstraszać wiele osób – nie jest to jednak powód, dla którego warto rezygnować ze swoich marzeń o własnym M. Choć przygotowanie poprawnej transakcji zajmuje sporo czasu, własne lokum, w którym nasza rodzina będzie czuć się komfortowa to dobry efekt ciężkich prac i przygotowań.
Przed kupnem mieszkania należy skupić się na wielu działaniach. Jednym z nich jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej – bez tego się nie obejdzie. Głównie chodzi o to, by uważnie sprawdzić dział czwarty, który opisuje obciążenia z tytułu hipoteki. Z praktyki wiemy, że hipoteka obciąża nieruchomość, nie - jak wydaje się niektórym - jej właściciela. Dlatego też, gdy kupujemy mieszkanie z zadłużeniem hipotecznym musimy wiedzieć, że wierzyciel (w wielu przypadkach bank, w którym brano kredyt) może rościć wszelkie opłaty od nas, ponieważ stając się nowym właścicielem mieszkania jesteśmy też nowym „właścicielem” zadłużenia. Jeżeli istnieje wpis z tytułu obciążenia, należy skupić się na tym i zadbać o to, aby zaraz po sprzedaży ten zapis został wykreślony z księgi. Zazwyczaj hipoteka została ustanowiona wraz z zakupem nieruchomości i kredytem z tym związanym, jednakże zdarza się, że zabezpieczenie powstało z powodu przykładowo pożyczki hipotecznej.
Mimo, iż cały czas obawiamy się zakupu mieszkania obciążonego hipoteką, nie jest to wcale tak bardzo skomplikowane. Przy zakupie trzeba podzielić pieniądze na dwie części. Jedna z nich przelewana jest na rachunek banku wierzyciela w takiej samej wysokości jak poziom zadłużenia, druga natomiast zostaje przekazana sprzedającemu. Oczywiście, jeśli mamy gotówkę transakcja przebiega ekspresowo, natomiast wzięcie kredytu na te cele nie przekreśla powodzenia. Pamiętaj również o tym, że przy sprzedaży czy też kupnie mieszkania z obciążeniem niezbędna jest nie tylko zgoda, ale i opinia banku wpisanego w hipotece.
Sprawa jest bardziej skomplikowana jeśli interesuje nas zakup mieszkania obciążonego kredytem przykładowo w popularnych niegdyś frankach. W momencie gdy mamy do czynienia z osłabieniem złotego, może być tak, iż kwota zadłużenia będzie większa niż wartość mieszkania. W takim przypadku należy się zastanowić, czy rzeczywiście tak bardzo zależy nam na tym konkretnym mieszkaniu, że zaryzykujemy nawet wahania salda zadłużenia.
Najkorzystniej jest oczywiście kupić mieszkanie bez hipoteki, na czysto i nie zajmować się na wstępie żadnymi formalnościami z tym związanymi, jednak jeżeli nie mamy wyjścia, musimy postępować według załączonej instrukcji, która jak się okazuje, wcale nie jest tak skomplikowana. Jeśli boimi się samodzielnie rozwiązywać sprawy, zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w tych kwestiach, a w ostateczności skorzystać z porad prawnika lub agencji nieruchomości.
|
Developer Wasilewski
Artykuł został przygotowany przez redakcję fbhwasilewski.pl - czołowego Dewelopera w Ełku. |
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl