29 października 2014, USGBC (U.S. Green Building Council) ogłosiło przedłużenie rejestracji w obecnej wersji systemu – LEED 2009 – do końca października 2016 roku. Początkowo rejestracja miała być zamknięta w czerwcu 2015.
„Kiedy USGBC wypuściło wersje LEEDv4 w zeszłym roku, zrobiliśmy to w jednym celu – aby podnieść poprzeczkę dla branży, wyżej niż to było kiedykolwiek wcześniej zrobione. Taka jest nasza natura oraz wspólna misja USGBC i jego członków”, powiedział Rick Fedrizzi, CEO & założyciel USGBC. „ Jednakże, rynek poprosił o dodatkowy czas na przygotowanie do LEEDv4, wiec na to odpowiadamy”.
USGBC podaje, ze podczas ankiety przeprowadzonej podczas konferencji Greenbuild w Nowym Orleanie w dniach 20-24 października 2014, 61% uczestników odpowiedziało, że nie jest jeszcze gotowe na wersję 4. Projekty zainteresowane wersją 4 nadal mogą w niej rejestrować. Od daty rejestracji projekty mają 5 lat na uzyskanie certyfikatu.
Rick Fedrizzi zaznaczył “nasi międzynarodowi użytkownicy LEED, którzy stanowią ok. 50% nowych rejestracji, również poinformowali nas, że byliby przychylni otrzymaniu dodatkowego czasu przed przejściem na nowy system. To przedłużenie będzie w szczególności przydatne dla nich”.
„Podczas spotkania LEED International Roundtable, w którym brałam udział w zeszłym tygodniu, temat LEED v4 był szczegółowo omówiony, i większość krajów wspominała, ze obowiązkowe, zbyt wczesne przejście na LEED v4 może być problematyczne. Tak na pewno byłoby w Polsce, gdzie branża nadal ma trudności z projektami w wersji LEED 2009, która jest na rynku od wielu lat” – mówi Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, Prezes Fundacji Instytut Certyfikacji Poland Green Building Certificate (IC PLGBC) oraz właścicielka firmy konsultingowej VvS | Architects & Consultants. „Szczególnie znaczące zmiany są w kredytach materiałowych MR oraz energetycznych EA. Aby pomóc producentom materiałów budowlanych w Polsce, IC PLGBC wprowadziło doradztwo i certyfikację produktów właśnie pod kątem nowej wersji LEED”.
IC PLGBC będzie kontynuowało szkolenia w systemie LEED2009 w 2015 roku. Dla osób zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu LEED GA oraz LEED AP prowadzone będą kursy przygotowawcze w oparciu o LEEDv4, która to wersja obowiązuje na egzaminach LEED.
O IC PLGBC
Fundacja Instytut Certyfikacji Poland Green Building Certificate - IC PLGBC jest organizacją pozarządową, której celem jest promowanie projektowania, budowania oraz zarządzania obiektami zgodnie z zasadą potrójnej odpowiedzialności.
Misją IC PLGBC jest pozytywnie wpłynąć na sektor budownictwa w Polsce poprzez szerzenie wiedzy na temat budownictwa zrównowazonego i systemu LEED, jak równiez certyfikację i promocję ekologicznych produktów i materiałów.
www.icplgbc.pl