Już 22 października w Lublinie odbędzie się spotkanie z Profesorem Janem Gehlem, wybitnym duńskim architektem i urbanistą, propagatorem koncepcji humanistycznego rozwoju miast i autorem projektów zmian w przestrzeni miejskiej m.in. Nowego Jorku i Moskwy. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 17:00 w Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie jest jednym z głównych elementów programu Roku Jana Gehla w Lublinie.
Rok Jana Gehla w Lublinie to społeczna inicjatywa środowiska promującego kulturę przestrzeni w mieście. Wybitny urbanista zawita na trzy dni do Lublina na zaproszenia Urzędu Miasta Lublin oraz społecznej koalicji dla kultury przestrzeni w Lublinie. W trakcie wizyty zorganizowano wiele spotkań oraz wydarzeń towarzyszących, w tym spotkanie otwarte, warsztaty dla urzędników magistratu połączone z wizją lokalną miasta, wstawa „The Good City” o kulturze rowerowej w Kopenhadze” czy uroczyste otwarcie projektu „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej”.
Szczególnym punktem wizyty Jana Gehla w Lublinie będzie spotkanie otwarte pod hasłem „Jak tworzyć miasta przyjazne ludziom”, który odbędzie się 22 października 2014 o godz. 17.00 w Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5). Spotkanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa lubelskiego. Rejestrację na wykład zamknięto przy 800 osobach. Organizatorzy przewidzieli jednak możliwość uczestniczenia w wykładzie osobom, które nie zdołały się zarejestrować. Dla nich przygotowano transmisję na żywo w auli "A" Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Sponsorem transmisji jest spółka Nordic Development, dynamiczny i nowoczesny deweloper istniejący i operujący na rynku bydgoskim od 2007 roku. Spotkanie z Prof. Gehlem w Lublinie jest związane promocją polskiego wydania jego książki pt. "Miasta dla ludzi", która w sposób przystępny dla każdego, z mnóstwem kolorowych ilustracji, wyjaśnia, na czym polega i jak działa otoczenie miejskie przyjazne człowiekowi, gościnne i zachęcające do przebywania w nim.
Profesor Jan Gehl reprezentuje i wciela w życie wizję miasta - „miasta dla ludzi” i projektowania zorientowanego na człowieka. Wraz z zespołem tworzy on na całym świecie przestrzenie zrównoważone, w których daje się pogodzić interesy różnych użytkowników: pieszych, kierowców, rowerzystów; osób, które gdzieś się spieszą i tych, co chcą posiedzieć i porozmawiać. Ogłoszenie Roku Jana Gehla w Lublinie miało na celu zaszczepienie idei oraz myślenia zrównoważonego, międzysektorowego, empatycznego, synergicznego, partycypacyjnego i prorozwojowego, a także oparcia przyszłego rozwoju miasta o te wartości.
Harmonogram wizyty:
20 październik
Otwarcie wystawy „The Good City”
Wystawę będzie można zobaczyć do 31 października
Hol główny Poczty Polskiej, ul. Krakowskie Przedmieście 50
22 października
Godz. 17:00
Spotkanie otwarte
Rejestracja www.evenea.pl
Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa prac studentów II stopnia Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego z trzech lat zajęć na temat kształtowania krajobrazu miast (rewitalizacja, poszukiwanie tożsamości, reorganizacja transportu i dostępność przestrzeni Lublina dla niepełnosprawnych) wykonywanych
w oparciu o zalecenia Jana Gehla oraz promocja ostatniej książki Jana Gehla wydanej w języku polskim pod tytułem „Miasta dla ludzi”.
Hol Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS
23 października
Godz. 9:00 – 12:00
Zwiedzanie miasta – wizja lokalna
Śródmieście, ciąg Zamoyska – 1 Maja, Dworzec PKP
Godz. 13:00 – 16:00
Warsztaty dla pracowników Urzędu Miasta Lublin
Trybunał Koronny, Rynek 1, I piętro
Godz. 19:00
Spotkanie zamknięte Jana Gehla ze środowiskiem Forum Kultury Przestrzeni
Ośrodek "Brama Grodzka – „Teatr NN”
24 października
Godz. 8:00 – 15:00
Happenig artystyczny "Pierwszy krok do Miasta dla Ludzi"
Plac Łokietka w Lublinie (przed Ratuszem)
Godz. 10:30
Spotkanie Jana Gehla z władzami Miasta Lublin oraz dyskusja na temat perspektyw dalszej współpracy
Godz. 11:00
Otwarcie z Janem Gehlem projektu „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej” w formie happeningu pt. "Pierwszy krok" połączone z briefingiem prasowym*
Plac Łokietka w Lublinie (przed Ratuszem)
*(możliwość opóźnienia ze względu na wcześniejsze rozmowy)