Orbitrek najlepszym urządzeniem fitness na zimę

Poradniki...

17-10-2014  Autor: Autor Zewnętrzny   Źródło: hegen.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Trening na orbitreku, nazywanym inaczej rowerem eliptycznym wyróżnia się tym, że podczas jego wykonania zaangażowane są nogi, które poruszają się ruchem owalnym. Jest to odmiana biegu narciarskiego, kiedy nogi poruszają się do przodu i do tyłu. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie na stawy. Ćwiczenia na orbitreku są pod tym względem bardziej przyjazne, niż jogging.

Podczas zajęć na rowerze eliptycznym nogi nie odrywają się od powierzchni sprzętu. To jest kolejna cecha, przemawiająca za przewagą orbitreka. Ponadto w zależności od intensywności treningu, spalanie kalorii na orbitreku jest bardziej skuteczne, niż na bieżni mechanicznej czy rowerku treningowym. Użycie ramion orbitreka podczas wykonywania ćwiczeń zwiększa się wysiłek fizyczny. Są wtedy aktywizowane wszystkie mięśnie ciała, nie tylko jego dolna partia, ale również górna. Ponadto użycie uchwytów powoduje wzmocnienie mięśni brzucha. Ćwiczenia na orbitreku pozwalają też wzmacniać mięśnie nóg, pomagają uzyskać kształtne i jędrne łydki oraz uda. Kolejnym plusem orbitreka jest możliwość zróżnicowania prędkości. Pozwala to dostosować intensywność treningu do potrzeb i możliwości konkretnego użytkownika.

Rowerek eliptyczny jest przeznaczony do treningów cardio. W przeciwieństwie do bieżni mogą z niego korzystać osoby z nadwagą oraz cierpiący na schorzenia stawów kolanowych. Podczas ćwiczeń na orbitreku kolana nie są obciążone, a trening nie jest uciążliwy.

Wyznacznikiem skuteczności i prawidłowego wykonania ćwiczeń na orbitreku jest pomiar tętna. Optymalna jego wartość na rowerku eliptycznym wynosi 70-80% tętna maksymalnego. W tym zakresie redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu jest najbardziej skuteczna, poprawia się funkcjonowanie układów oddechowego oraz krwionośnego. Przy przekroczeniu tej granicy tkanka tłuszczowa spala się znacznie wolniej i na sukces treningu trzeba będzie długo czekać.

Gwarancją sukcesu treningu jest prawidłowa technika wykonywania ruchów. Powinny one być płynne. Szczególną uwagę warto zwracać również na zachowanie właściwej sylwetki – plecy muszą być wyprostowane, głowa uniesiona lekko do góry, mięśnie brzucha wciągnięte, stopy położone płasko na pedałach.

Trening na orbitreku składa się z trzech etapów: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i fazy odprężenia. Rozgrzewka jest niezbędnym elementem ćwiczeń na rowerze eliptycznym. Z jej pomocą można przyspieszyć krwiobieg, rozciągnąć mięśnie, zwiększyć elastyczność stawów. Chroni to przed urazami, kontuzjami oraz skurczami. W czasie jazdy na orbitreku są wzmacniane mięśnie ud, brzucha oraz ramion. Rozgrzewka może występować nie tylko w postaci ćwiczeń rozciągających, ale również w postaci jazdy na orbitreku przy minimalnym poziomie oporu. Faza rozgrzewki powinna trwać około 10 minut. W trakcie ćwiczeń właściwych należy ustawić poziom obciążenia zgodnie z celem treningu i własnymi możliwościami. Opór pedałów musi być ustawiony w taki sposób, aby podczas całego była utrzymana niezmienna prędkość. Ćwiczenia właściwe powinny trwać około 10-15 minut. Gdy użytkownik poczuje zmęczenie, musi zwolnij tempo, by uniknąć przemęczenia. Przy systematycznych treningach można co tydzień zwiększać poziom obciążenia. Podczas ostatniego etapu ćwiczeń należy stopniowo normalizować rytm serca, dlatego warto powrócić do minimalnego oporu i tempa.Dla osiągnięcia szybkich, widocznych i trwałych efektów należy trenować co najmniej trzy razy w tygodniu.

Istotną zaletą orbitreka jest również fakt, iż jest on prosty i bezpieczny w obsłudze. Rower eliptyczny to jedno z najbardziej skutecznych urządzeń treningowych dla zrzucenia zbędnych kilogramów i ukształtowania ładnej wysportowanej sylwetki, wzmocnienie zdrowia oraz zwiększenie wydolności organizmu.

Mirka Siwakowska
Sprawdź ofertę orbitreków hop-sport
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com