Mimo że lato chyba już bezpowrotnie się skończyło, przed nami jesień, póki co, dość łagodna, choć z wahaniem należałoby użyć stwierdzenia, że złota. W każdym razie, póki temperatury są dodanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować, czy to w biurze czy w domu klimatyzator. Dlaczego teraz? Jak to zrobić? Czy poprosić o pomoc fachowca?
Zalety montowania klimatyzatora po sezonie
W przypadku rynku i firm zajmujących się montażem, instalacją i serwisowaniem klimatyzacji, zasada jest podobna, jak w sklepach – posezonowe wyprzedaże dosięgają i tę branżę. Kiedy upały nam już nie doskwierają, firmy mają mniej pracy, zleceń, a przy tym ceny ich usług mogą na ten czas zostać obniżone. Jeśli tak nie jest, stawki zawsze możemy negocjować – wszak zleceń jest mniej i liczy się każdy klient.
Drugą zaletą montażu klimatyzacji, np. jesienią, jest fakt, że czas oczekiwania na samo urządzenie i montaż jest krótszy – z powodu, który został wymieniony wyżej.
Jest jeszcze jedna zaleta – możemy być tuż przed sezonem grzewczym – nawet, jeśli temperatury na zewnątrz będą już dość niskie, kaloryfery mogą być zimne. Wtedy, źródłem ciepła może okazać się klimatyzator.
Montaż klimatyzacji w praktyce
Teoretycznie sprawa wygląda prosto i montaż dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej nie powinien stanowić problemu. Wystarczy odpowiednie odprowadzenie przewodów, w których skraplane będzie powietrze oraz zamontowanie urządzeń na odpowiedniej wysokości na specjalnym stelażu. W praktyce może się jednak okazać, że sprawy nas przerosną. Co prawdopodobnie lepiej od nas zrobi fachowiec?
Wybierze odpowiedni klimatyzator. Typów urządzeń jest kilka – rozpoczynając od naściennego, przez klimatyzator kasetonowy, sufitowy, typu split. Każdy spełnia podobne funkcje, jednak najlepiej w konkretnych dla siebie warunkach. Najczęstszym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora naściennego – zarówno do biura, jak i do mieszkania.
Oprócz typu klimatyzatora, fachowiec pomoże dobrać jego moc. W tym wypadku weźmie pod uwagę nie tylko powierzchnię pomieszczenia czy pomieszczeń, które urządzenie ma obsługiwać, ale np. liczbę osób w nich przebywających oraz urządzeń, które generują ciepło. Inną moc klimatyzatora zastosujemy w 20-metrowym biurze, w którym pracują 4 osoby, wyłącznie z laptopami, a inną, w pomieszczeniu o tej samej powierzchni wypełnionej 20 osobami i 20 skanerami, które działają bez przerwy przez 8 godzin w dodatku przy sztucznym oświetleniu albo oknach wystawionych na południe.
Od typu i mocy klimatyzatora niemniej ważne jest jego umiejscowienie. Należy wybrać takie miejsce, z którego działanie urządzenia będzie jak najbardziej efektywne, dodatkowo, montaż jednostki zewnętrznej nie przysporzy problemów, również podczas eksploatacji.
Fachowiec, który zamontuje dla nas klimatyzację ma też jeszcze dwie ważne cechy, o których warto pamiętać – wiedzę i doświadczenie. Z pewnością udzieli nam wskazówek, jak korzystać z klimatyzatora, aby służył nam długo, jak często zlecać jego czyszczenie oraz konserwację.
Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji z www.profiklima.pl. |