Pomysł na projekt toalety publicznej w Gdyni jest ściśle związany z położeniem samej działki. Widok na otwarte morze i przebiegające wzdłuż terenu ścieżki spacerowe podsunęły pomysł stworzenia obiektu, który poza swoją podstawową funkcją, wpisze się w turystyczny charakter i nadmorską tematykę miejsca.
Budynek - peryskop ma umożliwić użytkownikom obserwowanie morza z jego wnętrza nie wykorzystując tradycyjnych okien. Dzięki umieszczeniu górnego lustra mechanizmu na wysokości 4m, widok wody jest wyniesiony ponad poziom bulwaru i spacerujących po nim ludzi. Użytkownicy toalety widzą niczym niezakłócony, za to ciągle zmienny obraz Bałtyku.
Monolityczna, betonowa bryła budynku swój kształt zawdzięcza ukrytej konstrukcji peryskopu, jednak dzięki wyoblonemu podcieniowi i użytym surowym materiałom, budynek swoim profilem przypomina pobliski falochron, silnie wpisując się w miejscowy krajobraz.
We wnęce pomiędzy częścią damskiej i męskiej toalety, umieszczona została trybuna, z której spacerowicze mogą podziwiać widok Bałtyku. Jej forma, w przeciwieństwie do tradycyjnych ławek, pozwala usiąść większej grupie osób. Drewniane wykończenie trybuny i otaczających ją ścian ociepla surową bryłę budynku.
We wnętrzu toalet, podobnie jak na zewnątrz budynku, ściany pokrywa surowy beton. Wolną przestrzeń pod konstrukcją peryskopu wypełniają otoczaki, takie jak przy falochronie. Proste wnętrze eksponuje lustro peryskopu z widokiem na Bałtyk. Bezpośredni dostęp budynku umożliwia samodzielne korzystanie ze wszystkich pomieszczeń toalety.
Cały obiekt swoją formą i funkcją wpisuje się w nadmorski klimat stwarzając zupełnie nowy punkt na ścieżce spacerowego bulwaru.