Eksperymentalna rezydencja w Andaluzji

Dyplomy

10-10-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: autor projektu   Kategoria: Projekty i realizacje

Projekt Adriana Kasperskiego obroniony w lutym 2014 na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii pod kierunkiem dr Bartosza Haducha.

Tematem projektu jest Eksperymentalna rezydencja w Andaluzji. Eksperyment polega na transformacji oraz próbie maksymalnego wykorzystania otaczającego krajobrazu oraz natury, stworzenia schronienia do mieszkania przy jednocześnie jak najmniejszej ingerencji w walory przyrodnicze zastanego miejsca. Rezydencja wyłamuje się nieco z klasycznej definicji domu jednorodzinnego. Jest bardziej próbą nawiązania do dawnych epok, cywilizacyjnych początków. W połączeniu z możliwością  wykorzystania najnowszych technologii i materiałów daje to zalążek odważnego pomysłu, polegającego na wkomponowaniu (a wręcz ukryciu) architektury we wnętrzu naturalnego wzniesienia.

Lokalizacja projektu – region Andaluzji – wynika z mojej fascynacji architekturą hiszpańską. Teren opracowania to Parque Natural Sierra de Grazalema – jedno z najbardziej zielonych miejsc Andaluzji, najcieplejszego regionu w Europie. Obecność gór znacznie łagodzi gorący klimat. Wzgórze, w które według projektu wkomponowana jest bryła budynku znajduje się około 920 metrów n.p.m., a z jego szczytu roztacza się przepiękny panoramiczny widok na otaczające wzniesienie góry i oliwne gaje.

Budynek został zaprojektowany, uwzględniając w pełni życzenia przyszłych właścicieli – młodego, bezdzietnego małżeństwa. On – pasjonat sportu i astronomii, Ona – prawdziwa dusza artystki. Oczekują, że w domu na uboczu zyskają tak trudno dostępny w mieście spokój. Nie są zaślepieni bogactwem, mają na uwadze dobro natury. Chcą by dom odzwierciedlał ich potrzeby, kreował i cieszył, zapewniał poczucie bezpieczeństwa.

Całość założenia opiera się na wydrążonych w skale tunelach – skrzydłach, które spotykają się w centralnym punkcie wzniesienia. Ich kierunki są efektem analizy stron świata oraz próby jak najlepszego wykorzystania osi widokowych. Każde z projektowanych skrzydeł ma przypisaną inną funkcję oraz tworzy wolną, dobrze doświetloną przestrzeń. Znajdujące się za przeszkleniami rozległe tarasy, a w dalszej perspektywie górski krajobraz, są ich idealnym dopełnieniem. Tarasy stanowią naturalne przedłużenie funkcji wewnętrznych na zewnątrz.

Adrian Kasperski

rok obrony: 2014

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

promotor: dr  Bartosz Haduch

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com