Czy warto postawić na cloud computing?<br>
Ostatnimi czasy szczególnie jeśli chodzi o szeroko rozumiany dział IT w biznesie coraz częściej spotykamy się z takim pojęciem jak cloud computing. Być może warto więc jeszcze niewtajemniczonym, przybliżyć czym jest owo cloud computing i na czym ono polega.
Cloud computing – próba zdefiniowania pojęcia
Cloud computing to w dosłownym tłumaczeniu chmura obliczeniowa. Jeśli chodzi o potoczne określenia to często możemy też usłyszeć o przetwarzaniu w chmurze czy zarządzaniu w chmurze. Cóż… niestety niewtajemniczonym wiele to tłumaczenie nie daje. Idźmy więc dalej, chmura obliczeniowa jest przede wszystkim modelem przetwarzania danych w oparciu o usługi udostępnione przez konkretnego usługodawcę. Cały proces przetwarzania danych może więc odbywać się na zewnętrznych serwerach usługodawcy. Bezpośrednio wiąże się z tym pojęcie funkcjonalności, definiowanej w tym przypadku jako usługa dostępna dzięki konkretnemu oprogramowaniu i infrastrukturze sieciowej.
Jak to działa?
Cloud computing działa w ten sposób, że obciążenie związane z świadczeniem usług IT zostaje przeniesione na serwer zewnętrzny. Jednocześnie jest możliwy stały dostęp dla tych usług dla komputerów konsumentów. Wynikają z tego pewne zależności. Po pierwsze bezpieczeństwo danych i sprawność usług nie są uzależnione od komputerów poszczególnych użytkowników (przykładowo awaria jednego komputera w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie oprogramowania na pozostałych stanowiskach). Nie dochodzi także do przeciążenia serwera. Korzystanie z chmury jest banalnie proste. Wystarczy jedynie skorzystać z pierwszego lepszego komputera, tabletu , laptopa czy innego urządzenia z dostępem do internetu.
Rodzaje chmur
W tej chwili mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami chmur:
Jeśli chodzi o te ostanie rozwiązania, to po prostu część aplikacji jest umieszczona w chmurze prywatnej, a część w publicznej.
Dla kogo?
Cloud computing to usługa kierowana praktycznie do każdego klienta, zarówno stawiającego dopiero pierwsze kroki w danym biznesie jak też dla prawdziwego potentata rynkowego. Polscy biznesmeni, właściciele małych i dużych przedsiębiorstw w coraz większym stopniu przekonują się do tego rozwiązania.
Najczęstsze zastosowanie
Jakie narzędzia firmy najczęściej i najchętniej przenoszą do chmury? Na samym szczycie znajdują się przede wszystkim programy pocztowe. W dalszej kolejności należy tu wymienić wszelkie narzędzia i aplikacje, służące do wymiany dokumentów i pliku. Duży udział, jeśli chodzi o systemy przenoszone do chmury zajmują także narzędzia, służące do archiwizacji oraz tworzenia kopii zapasowych. Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych zarządzających dużymi firmami i korporacjami decyduje się także na przeniesienie do chmury aplikacji biznesowych, związanych przykładowo z księgowością, fakturami itd. Obecnie korzystanie z chmury obliczeniowej już tak się upowszechniło, że nie są stawiane pytania, czy w ogóle skorzystać z chmury obliczeniowej, ale kiedy najlepiej to zrobić oraz jakie elementy w pierwszej kolejności przenieść do chmury.
Czysty zysk
Chociaż jak do każdej nowości tak i do cloud computing podchodzono z pewnym dystansem, to jednak z czasem zaczęto dostrzegać korzyści z przeniesienia systemów informatycznych do chmury. Zarówno dla usługodawców jak i dla użytkowników wynika z tego wiele korzyści. Tutaj skupimy się przede wszystkim na użytkowniku. Korzystanie z cloud computing to dla niego duże oszczędności i minimalizowanie formalności. To także prosty i przejrzysty sposób korzystania z danych usług. Wróćmy jednak do wspomnianych kosztów. Po pierwsze osoba korzystająca z tego systemu nie musi już wykupywać licencji. Może także zrezygnować z odnawiania dotychczasowych licencji. Nie musi także martwić się instalacją danego oprogramowania czy też administrowaniem.
Chmura obliczeniowa powala także na obniżenie kosztów utrzymania produktu końcowego. Wynikają także z tego dosyć prozaiczne kwestie, które jednak również wpływają na obniżenie kosztów. Kiedy mówimy bowiem o zminimalizowaniu niezbędnych zakupów i eliminacji pewnych czynności związanych z wspomnianym administrowaniem czy zarządzaniem, to możemy jednocześnie mówić o mniejszym zużyciu energii. Praca użytkownika ogranicza się bowiem tylko i wyłącznie do samego meritum. Korzystanie z usług staje się też znacznie prostsze. Dzięki cloud computing przedsiębiorca nie musi także w sposób fizyczny tworzyć stanowisk pracy, ponieważ duża część pracowników może być zatrudniona zdalnie. Pracownicy są też dzięki temu bardziej mobilni i mogą część swojej pracy wykonywać w terenie. Wystarczy jedynie, że są wyposażeni w tablet, laptop czy smatrphone. W związku z tym bardzo wielu pracodawców dąży do tego, aby całe oprogramowanie przenieść właśnie w chmurę.
|
Artykuł został przygotowany we współpracy z:
EM&CA S.A. - Liderem w dziedzinie kontroli systemów informatycznych (Monitoring IT, Kontrola Bezpieczeństwa, Wsparcie działań IT). |