Masy szpachlowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie i mogą być używane zarówno do pokrywania nowych ścian, jak i do wykonywania prac naprawczych na starszych powierzchniach, a także do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.
Umożliwiają one łatwe uzyskanie równego, gładkiego podłoża, na które można następnie położyć farbę czy tapetę. Jak widać masy mają różne zastosowanie w budownictwie, dlatego na rynku dostępnych jest wiele ich odmian, charakteryzujących się odmienną formą (masa szpachlowa w proszku do samodzielnego rozrobienia oraz masa gotowa w postaci proszku), przyczepnością i podatnością na szlifowanie.
Masa szpachlowa idealnie nadaje się do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych, a także cało powierzchniowego nakładania na beton komórkowy i inne materiały. Stosuje się ją także do pomieszczeń w starszych budynkach, gdzie ściany i sufity nie trzymają pionu i poziomu, ponieważ pozwala wyrównać nierówności i uzyskać precyzyjne kąty i płaszczyzny.
Dzięki dużej przyczepności, masa szpachlowa jest także praktycznym rozwiązaniem w pracach wykończeniowych. Za jej pomocą można łatwo przyklejać do ścian elementy dekoracyjne z gipsu. Pozwala to na uzyskanie ciekawych wizualnie wnętrze przy zachowaniu umiarkowanych kosztów prac. Masy używane są także przy pokrywaniu nierówności i rys w ścianach podczas remontów.
Jak wspomniano wyżej, masy szpachlowe są dostępne na rynku w postaci proszku do rozdrobnienia lub jako gotowa masa. W tej formie są od razu gotowe do użycia, co eliminuje możliwość zmieszania ich w niewłaściwych proporcjach. Są także stosunkowo łatwe w aplikacji. Jeśli wykonawca stosuje się do kilku prostych zasad, takich jak zachowanie właściwej temperatury w pomieszczeniu, zapewnienie dobrej wentylacji podczas schnięcia ścian oraz przestrzeganie maksymalnego terminu przydatności masy do użycia, masy szpachlowe dają stuprocentową gwarancję uzyskania estetycznych i gładkich powierzchni, które zachowają swój wygląd przez lata.