We współczesnej aranżacji wnętrz króluje oczywiście nowoczesność. Ludzie chcą mieszkać w nowoczesnych domach, mieszkaniach, korzystać z nowoczesnych gadżetów. Niemniej jednak, są też tacy, którzy wolą wrócić wspomnieniami do przeszłości i zamieszkać w pomieszczeniach zaaranżowanych jak kilkadziesiąt lat temu. Lata 20. uznaje się za początek stylu retro. Jest to chyba pierwszy okres, kiedy moda zaczęła diametralnie się zmieniać. Ludzie postawili na stonowane ubrania, eleganckie, ale z pewną nutą zabawy - dodatki były bardzo ważne. To sukienka w kropki kojarzy się z przedwojennym stylem retro i można ja znaleźć na wielu plakatach czy zdjęciach z tamtego okresu. Styl retro przeniósł się również do aranżacji wnętrz, chociaż tutaj wyglądał on inaczej. W aranżacyjnym stylu retro dominuje pomieszanie z poplątanym. Trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegół, aby wszystko było dopasowane, pomimo tego że na pierwszy rzut oka aranżacja będzie wydawać się chaotyczna. W retro dominują przede wszystkim barwy i powinny to być ciepłe kolory: czerwienie, pomarańcze, róże, żółcie itp..
Prawdziwa kwintesencja stylu retro w Polsce przypada na lata 60. i 70.. Już wiemy, jakie powinniśmy wybierać kolory do pomieszczeń w tym stylu. Wiadomo jednak, że w pomieszczeniu główną rolę odgrywają przecież meble, które stanowią centrum pokoju. Jakie meble powinny znaleźć się np. w salonie w stylu retro? Na pewno powinny to być meble typu vintage. Słowo vintage z języka angielskiego oznacza dokładnie: szlachetny. Muszą to być meble klasyczne, stylowe, z zaokrąglonymi drewnianymi wykończeniami, najlepiej zbudowane z poduszek okrytych materiałem w kolorowe, stonowane kwiaty. Ramy mogą być złote lub brązowe. Takie klasyczne meble wcale nie są takie drogie w czasach, kiedy w sklepach dominuje nowoczesność. Ponadto bardzo ciekawe komplety można zamówić sobie przez internet od prywatnej osoby po naprawdę atrakcyjnej cenie - wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.
A co jeśli nie chcemy całkowicie stawiać na klasyczne rozwiązania?
Wtedy dobrze jest zaopatrzyć się w futurystyczne dodatki. Pomieszanie stylu retro z nowoczesnością może zaowocować naprawdę wspaniałym salonem. Styl retro doskonale sprawdzi się też w pokoju dla gości, na różne okazje, uroczystości rodzinne. Są 3 główne elementy, w których odzwierciedla się styl retro i o których nie można zapomnieć. Należą do nich:
1. Poduszki - powinny być kolorowe, wesołe, przyciągające uwagę, wręcz rozpraszające. Nadają one pomieszczeniu charakterystycznego klimatu stylu retro.
2. Lampy - najlepsze będą dodatki w postaci małych lamp z abażurem. Kwieciste wzory sprawdzą się w tym przypadku idealnie.
3. Obrazy - najważniejszy element stylu retro. Na ścianach powinny zawisnąć obrazy impresjonistyczne, przedstawiające naturę - pejzaże, pełne kolorów.
W takim kolorowym pomieszczeniu na pewno będzie nam się znacznie milej spędzało czas. Jest to dowód na to, że klasyczne rozwiązanie wcale nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie. Pomieszczenia w stylu retro są najczęściej jasne i pełne radości.
Jeśli styl retro kojarzy się komuś z komunistycznymi mieszkaniami, to jest w dużym błędzie. To, że styl retro przypada na lata 60. czy 70. nie oznacza wcale, że wszystkie mieszkania były urządzane w tym stylu. Przeciwnie - to najczęściej ludzie bogaci pozwalali sobie na tego typu aranżacje. Teraz chętnie się do nich wraca, bo sprawdzają się doskonale. Co ważne - w przypadku stylu retro jak najbardziej można mieszać formy - klasyczne z nowoczesnymi. Przeszłość i przyszłość mogą iść jak najbardziej w parze, a co więcej - doskonale mogą być do siebie dopasowane. Dlatego warto eksperymentować i stworzyć coś zupełnie nowego. Pomieszczenie może być klasyczne, a lampa czy zegar nowoczesnej technologii. Jeśli wydaje nam się, że to już za wiele i pokój będzie wyglądał jak pomieszanie z poplątaniem, to możemy się naprawdę zdziwić. Jeżeli nie boimy się eksperymentów i nowych doświadczeń, styl retro doskonale się sprawdzi i da nam wolną rękę w dziedzinie aranżacji wnętrz.
Autorem publikacji jest Celina Berek, redaktorka portalu CentrumBarw.pl.