Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe wymaga ciekawych i inspirujących rozwiązań, gdyż tylko takie są w stanie sprostać wymaganiom zarówno inwestorów, jak i architektów odpowiadających za stworzenie projektu spełniającego oczekiwania przyszłych mieszkańców. W ostatnich latach wyraźnie dostrzec można trend, polegający na budowaniu domów z wykorzystaniem dużych ilości szkła, by zapewnić we wnętrzu odpowiednią ilość życiodajnego światła słonecznego, a także do maksimum wykorzystać ilości energii, jakie niosą ze sobą promienie świetlne. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą firmy, które mają w swojej ofercie produkty spełniające je idealnie - ogrody zimowe.
Czym są ogrody zimowe?
Ogród zimowy to część budynku lub przybudówka, wykonana w większości ze szkła. Inspiracją dla nich były oczywiście oranżerie, czyli miejsca, w których zimą, mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych na zewnątrz, można było hodować rośliny ozdobne. Jednak obecnie wykorzystywane technologie i materiały pozwalają na znacznie szersze ich zastosowanie.
Ogród zimowy to przede wszystkim jest to sposób na powiększenie powierzchni użytkowej budynku, gdyż może pełnić rolę nie tylko domowego ogrodu, ale dowolnego pomieszczenia, na przykład salonu czy jadalni. Dzięki nim można cieszyć się przyjemnością przebywania "pod chmurką" nawet wtedy, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają przesiadywaniu na świeżym powietrzu. Charakteryzują się ponadto bardzo estetycznym wykonaniem, a dzięki zastosowaniu aluminium jako materiału konstrukcyjnego, mnogość kształtów, które można uzyskać jest ograniczana niemal wyłącznie inwencją twórczą projektanta.
Kolejną cechą ogrodów zimowych, która często stanowi obawę inwestorów, jest duży stopień bezpieczeństwa, zapewniany dzięki specjalnej konstrukcji profili aluminiowych, a także dodatkowym zabezpieczeniom antywłamaniowym. Stosowane wielowarstwowo szkło oraz zamki i listwy zabezpieczające szyby przed wyłamaniem sprawiają, że ogród jest skutecznie chroniony przed niepożądanym wejściem do pomieszczenia.
Konstrukcja profili odpowiada także za odporność ogrodu na warunki środowiskowe, takie jak np. silny wiatr. Stosowane w nich systemy uszczelnień i odprowadzania wody z dachu zapewniają wodoszczelność i właściwą wilgotność wewnątrz pomieszczenia.
Bezawaryjność to jedno z podstawowych wymagań klientów, dlatego producenci starają się ograniczyć do minimum ilość stosowanych elementów i połączeń by zmniejszyć prawdopodobieństwo błędnego wykonania konstrukcji. Trzeba też pamiętać o tym, że odpowiednio zaprojektowany i wykonany ogród zimowy może stać się swego rodzaju akumulatorem energii cieplnej, gdyż dzięki uszczelnieniom i izolacji termicznej może gromadzić ciepło i oddawać do pozostałych pomieszczeń w domu. Dzięki temu dom staje się bardziej energooszczędny, a koszty związane z jego ogrzewaniem w sezonie jesienno-zimowym zauważalnie maleją. Uszczelnienia są też wykonane w taki sposób, by zapewnić odpowiednie tłumienie hałasu z zewnątrz, zapewniając użytkownikom ogrodu spokój i komfort.
|
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Drebud specjalizującej się w indywidualnych projektach okien i drzwi, przydomowych ogrodów zimowych oraz fasad. |