Wśród wielu przedmiotów używanych do dekorowania wnętrz możemy znaleźć także ręcznie robione świece. Są one niedoceniane i niezbyt rozpowszechnione, choć dość trudno doszukiwać się powodów tego zjawiska. Artyści wykonujący je w swoich zazwyczaj małych zakładach tworzą naprawdę niesamowicie kreatywne i piękne woskowe dzieła, które mogłyby przypaść do gustu wielu osobom poszukującym inspiracji, by zgodnie ze swoim gustem ozdobić wnętrze domu. Postanowiliśmy nieco przybliżyć tematykę dekoracyjnych świec ręcznie robionych, by zwrócić uwagę na ten właśnie element wystroju.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na ręcznie robione świece?
Tego typu dekoracje są nie tylko piękne, ale też wyjątkowe - i to aż z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście indywidualny charakter każdej sztuki, który jest cechą wszystkich ręcznie wykonywanych produktów. W przeciwieństwie do maszyn, wytwarzających przedmioty całymi seriami w powtarzalny, identyczny sposób, artyści pracujący własnymi rękami nad konkretnym egzemplarzem nigdy nie stworzą dwóch tak samo wyglądających dzieł, nawet gdy mają wykonać zbliżony wzór. Zawsze będą między nimi różnice, wynikające choćby z nieco innego ustawienia narzędzia, nieco grubszej lub inaczej położonej powłoki z farby. Poza tym, kupując tego typu świecę istnieje możliwość opracowania wzoru wspólnie z osobą, która go później wykona. Dzięki temu wybór możliwych zdobień jest niemal nieograniczony. Wszystkie te cechy sprawiają, że taka artystyczna świeca staje się w zasadzie dziełem sztuki.
Drugim powodem wyjątkowości tego typu świec, którego nie sposób pominąć, jest bardzo rzadkie ich wykorzystywanie. Są one na ogół niespotykane, dlatego ozdobienie nimi wnętrza od razu nadaje mu unikatowy charakter i w pewnym stopniu podnosi ekskluzywność.
Jak wykonuje się ręcznie robione świece?
Ta sztuka nie jest łatwa i wymaga wiele doświadczenia od twórcy. Wytwarzanie świec przypomina po części rzeźbienie, a po części układanie woskowych puzzli. Tworząc prostszy wzór złożony ze stosunkowo małej ilości elementów artysta wycina z jednego bloku woskowego poszczególne części wzoru, a następnie bardzo precyzyjnie umieszcza je na świecy Do umocowania ich na stałe wykorzystuje się ciepło pod wpływem którego wosk nieco się topi i dzięki temu po jego ponownym zastygnięciu uzyskuje się trwałe połączenie. Ten prosty sposób pozwala na uzyskanie delikatnej i mało widocznej spoiny między elementami.
Bardziej skomplikowane wzory wykonuje się podobną metodą, jednak najczęściej wymagają one etapu pośredniego. Poszczególne części składane są najpierw na kartonie, a dopiero po ich przygotowaniu mocuje się je do świecy, składając w całość gotowy wzór.
Oczywiście samo formowanie wosku to tylko część pracy, jaką musi wykonać artysta podczas wytwarzania świec. Główną cechą, odpowiadającą za wrażenie, jakie świeca wywiera na oglądających jest kunszt w malowaniu wzoru. Elementy są malowane z wykorzystaniem farby olejnej - to właśnie ona sprawia, że wzór zyskuje głębię i odpowiedni, piękny wygląd. Gdy projekt tego wymaga, elementy mogą być również udekorowane sproszkowanym brązem.
|
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Phosphoros - pracownię artystycznego zdobienia świec okazjonalnych |