Wybór działki pod budowę domu to pierwszy krok na drodze do naszego wymarzonego domu. Zobacz czym należy się kierować decydująć się na działkę budowlaną.
Przeważająca część osób decydujących się na wybudowanie domu rodzinnego nie zdaje sobie sprawy z faktu jak ważny może okazać się wybór odpowiedniej działki budowlanej. Przecież głównie dla tych kilkuset metrów soczystej zieleni rezygnujemy z pięknie urządzonych apartamentów lub funkcjonalnych M4 i decydujemy się na własne cztery kąty z ogródkiem porośniętym bujną, wielobarwną roślinnością. Przepiękna i przemyślanie urządzona działka spowoduje, że przez większość wolnego czasu będziemy chcieli przebywać na świeżym powietrzu, a przecież właśnie o to chodzi aby czas spędzany w domu był dla nas jak najbardziej satysfakcjonujący.
Przeglądając tysiące najróżniejszych ogłoszeń zamieszczanych zarówno przez profesjonalne agencje nieruchomości jak i amatorów - osoby prywatne dojdziemy do wniosku, że do wyboru mamy głównie działki znajdujące się na obrzeżach miast (w tak zwanych dzielnicach willowych) lub grunty rolne położone wśród pól, sąsiadujące z lasami, oddalone zazwyczaj od centrum o paręnaście, parędziesiąt kilometrów. Dokonując ostatecznego wyboru naszej wymarzonej działki musimy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy oraz jakie są nasze możliwości?
Jeśli dysponujemy choć dwoma samochodami i wizja dłuższego dojazdu do centrum nie przyprawia nas o ból głowy to oszczędzimy sporo pieniędzy wybierając działki sprzedawane przez rolników. Działki rolne, które zazwyczaj mają powierzchnię paru, parunastu hektarów, bywają niezbyt piękne i potrzeba sporo pieniędzy i dużo pracy, aby wyglądały jak ich odpowiedniczki z miast jednakże są wyraźnie tańsze w zakupie. Dodatkowo, aby wybudować na gruncie rolnym dom jednorodzinny musimy przejść przez szereg formalności związanych z odrolnieniem ziemi. Niestety coraz częściej bywa to bardzo uciążliwe, ponieważ mnóstwo gmin nakłania do kupowania działek przeznaczonych z założenia pod budowę, których cena potrafi być nawet dziesięciokrotnie wyższa niż działki zakupionej od rolnika.
O wiele droższe, ale i najzwyczajniej w świecie bardziej zadbane i atrakcyjniejsze są działki budowlane w dzielnicach willowych, które okalają duże miasta. Są to zazwyczaj grunty o powierzchni od 500 do 1500 metrów kwadratowych, nawiezione czarnoziemem i nie rzadko z podciągniętym prądem, wodą czy kanalizacją. Cena metra kwadratowego tego typu ziemi wacha się w dużych miastach od 300 do 1000 złotych. Kolejną zaletą działek w tego typu dzielnicach jest to że są połączone z centrum przez komunikację miejską i nie rzadko posiadają własną infrastrukturę w postaci sklepów, aptek, poczty itp. Zakup droższej działki wiąże się ze zdecydowanie mniejszym nakładem pracy własnej, wybór pomiędzy wyżej przedstawionymi opcjami to ściśle mówiąc kwestia bardzo indywidualna, uzależniona w pierwszym rzędzie od budżetu którym dysponujemy i od naszych wymagań dotyczących sfery wizualnej.
Ważnym ruchem podczas wyboru działki budowlanej jest skonsultowanie jej położenia z planem zagospodarowania przestrzennego opracowanym przez gminę o czym tak wiele osób notorycznie zapomina. Kupując ziemię na skraju lasu nie chcemy przecież po paru latach zamiast delikatnego śpiewu ptaków usłyszeć przerażającego ryku maszyn przygotowujących sąsiednie grunty pod centrum handlowe lub autostradę.
Nieistotne czy nasza działka będzie mała czy duża, swojska czy ekskluzywna, porośnięta niczym zieleniec z „Tajemniczego Ogrodu” Burnetta czy zasiejemy na niej jedynie trawę i ustawimy parkę kolorowych krasnoludków ważne abyśmy każdego dnia po pracy wracali do domu z uśmiechem na twarzy na myśl o pięknym popołudniu spędzonym na własnym tarasie.
|
MG Projekt Pracownia Architektoniczna s. c.
Artykuł został przygotowany przez firmę MG Projekt specjalizującą się w przygotowywaniu dokumentacji budowlanej. Zobacz gotowe projekty domów i rezydencji MGProjekt na http://www.mgprojekt.com.pl |