Dopłaty NFOŚIGW – co trzeba wiedzieć?

Aktualności

15-07-2014  Autor: Justyna Zienkiewicz   Źródło: www.6-dzielnica.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Istnieje wiele programów dopłat od państwa, również, jeśli chodzi o kwestie nieruchomości. Mamy Mieszkanie dla Młodych, które zastąpiło od nowego roku program Rodzina na Swoim, mamy wreszcie dopłaty od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), które proponuje dotacje dla tych, którzy myślą eko. Dopłaty do kredytu można otrzymać dla domów pasywnych (NF15) oraz domów energooszczędnych (NF40). Co trzeba wiedzieć, aby uzyskać dopłatę?

Pierwsze i najważniejsze – nie będzie łatwo, bo trzeba spełnić szereg warunków, zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem budowy. Od tego będzie zależała również wysokość dotacji, która obliczana jest między innymi na podstawie wytycznych NFOŚiGW. Pieniądze zostaną wypłacone po zakończeniu inwestycji, a ubiegać o nie mogą się osoby fizyczne, które budują dom na własną rękę lub kupują go od dewelopera.

Dopłaty do kredytu – Q&A

 1. Czy dopłata jest możliwa bez wzięcia kredytu w banku?

Niestety nie ma takiej możliwości. Wysokość kredytu musi być wyższa, niż kwota dotacji, o którą się staramy. Jednak, jak można przeczytać na stronie Funduszu, nie musi pokrywać kosztów całego przedsięwzięcia. Zatem, nie będzie problemem wzięcie kredytu hipotecznego np. kwotę 35 tysięcy złotych, jeśli wysokość wnioskowanej dotacji wyniesie 30.

 2. Budowa już się rozpoczęła – czy mam szansę na dotację?

Oczywiście tak. Fundusz przewiduje, że kredyt można wziąć, kiedy inwestycja jest w trakcie tworzenia. Gdyby była skończona, to wniosek o dopłatę nie zostanie przyjęty. Trzeba spełnić jeszcze kilka innych warunków, np. wziąć kredyt w banku, który współpracuje z Funduszem, czy też sfinansować z niego pewne przedsięwzięcia związane z budową.

3. Skąd będę wiedział, czy mój dom kwalifikuje się do dopłaty?

Weryfikacją pod kątem zgodności z założeniami programu zajmują się specjalni weryfikatorzy, którzy mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

4. Nie buduję domu sam, robi to deweloper, co muszę zrobić, aby otrzymać dotację?

Deweloper musi mieć potwierdzenie zgodności inwestycji z wytycznymi NFOŚiGW, a następnie zgłosić ten fakt do Funduszu. Lista inwestycji objętych dopłatą jest dostępna na stronie – na podstawie tych informacji możemy starać się o kredyt, a następnie o dotację.

5. Jakie koszty budowy mogą wchodzić w skład dotacji?

Przede wszystkim te, które bezpośrednio wiążą się z zakwalifikowaniem budynku, jako energooszczędnego. Mowa tutaj przede wszystkim o kosztach materiałów konstrukcyjnych, a zwłaszcza izolacyjnych, do tego okien i drzwi, materiałów, które pozwolą na wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zakup i montaż materiałów, które odpowiadają za ogrzewanie, ciepłą wodę i elektrykę.

 6. Mam dom energooszczędny, który spełnia wszystkie wymogi NFOŚiGW – czy mogę starać się o dotację na jego rozbudowę?

Nie ma takiej możliwości. Program przewiduje dopłaty jedynie do domów energooszczędnych i pasywnych, których budowa nie została zakończona.

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą na rozwianie chociaż części wątpliwości związanych z dopłatami. Odpowiedzi na inne pytania znaleźć można na stronie Funduszu. Stosowną wiedzę na ten temat powinien posiadać również inwestor przedsięwzięcia, którym jesteśmy zainteresowani.

Justyna Zienkiewicz
Opracowano na podstawie działu domy energooszczędne NF 40 w 6-dzielnica.pl
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com