Kupno używanego samochodu jest o wiele mniejszym wydatkiem niż zakup auta z salonu. Jeśli samochód kupuje się na własny użytek sprawa nie podlega dyskusji. Jednak kupując auto na firmę należy wziąć pod uwagę kilka czynników - m.in. możliwość odliczenia podatku VAT, amortyzacja, wrzucanie kosztów leasingowym w koszty. Jakie są możliwości wykorzystania kupionego samochodu w działalności gospodarczej?
Oferta finansowania to jeden z kluczowych parametrów wpływających na ocenę słuszności zakupu auta. Sfinansowanie nowego pojazdu wymaga o wiele niższej wpłaty własnej w porównaniu z ofertami leasingowymi na samochód używany. Planując zakup samochodu służbowego mamy do wyboru kilka rozwiązań. Po pierwsze, kupić nowy samochód z salonu. Po drugie, wybrać auto używane od dealera. Po trzecie, rozważyć zakup auta używanego z komisu. Można także próbować znaleźć za granicą i przywieźć je do kraju, lecz wiąże się to z wieloma skomplikowanymi formalnościami. Kupując auto z salonu lub dealera można odliczyć podatek VAT.
Zakup na firmę
W przypadku zakupu nowego samochodu na firmę można odliczyć 60% VAT z faktury zakupu samochodu, ale wynoszący nie więcej niż 6 tys. zł. Pozostała nierozliczona część podatku VAT może podnieść wartość początkową pojazdu. Cały podatek VAT odlicza się w przypadku samochodów powyżej 3,5 tony. W koszty wlicza się wydatki związane z eksploatacją oraz amortyzację.
Kupno na osobę prywatną i wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych
Jeśli osoba prywatna kupuje samochód używany i wprowadza auto do ewidencji środków trwałych nie może odliczyć podatku VAT. Aby wprowadzić samochód w majątek firmy należy posiadać dokument zakupu pojazdu i wskazaną wartość początkową środka trwałego. Jeśli nie posiada się dokumentu zakupu powinno się ustalić wartość rynkową samochodu. Od wartości początkowej dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Zakup na osobę prywatną i używanie w prowadzonej działalności gospodarczej bez wprowadzenia do ewidencji środków trwałych
W sytuacji zakupu samochodu używanego przez osobę prywatną i wykorzystywanie go jako samochodu służbowego bez wprowadzania do ewidencji, nie odlicza się VAT od jego zakupu. Nie można dokonać także odpisów amortyzacyjnych. Obowiązkiem jest z kolei prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki do wysokości wynikającej z pomnożenia liczby przejechanych kilometrów z stawką obowiązującą za 1 km. Wybór tej opcji obliguje do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tak zwanej kilometrówki ale jest bez problemów można odsprzedać samochód bez regulowania od tego podatku. W razie braku ewidencji wydatki ponoszone z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Jeśli auto jest zaliczone do środków trwałych, jego sprzedaż wiąże się z poniesieniem kosztów przychodu z potrąceniem wartości nie zamortyzowanej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego?
Kluczową przyczyną kupna auta używanego jest jego niższa cena. Decydujemy się na zakup samochodu w mniejszym lub większym stopniu zużytego, co oznacza, że będzie ono wymagało naprawy. Przed wyborem konkretnego modelu trzeba rozważyć, do czego będzie ono wykorzystywane. Zależność jest prosta – im mniej zamierzamy jeździć, tym bardziej opłaca się kupić auto używane. Dla firm planujących regularną jazdę korzystniejsze są auta z salonu.
Na samochody używane można także otrzymać gwarancję, której udzielają duże sieci dilerskie. Gwarancja jest zobowiązaniem do usunięcia wszelkich ukrytych wad, które pojawią się w określonym okresie eksploatacji. Kupując nowy samochód, gwarancja ograniczona jest zazwyczaj do 100 tys. km. Jeśli diler jej nie gwarantuje, można ją dokupić. W przypadku auta używanego taki dokument składa się jednak z wielu ograniczeń.
Zanim kupisz, sprawdź
Obojętnie czy kupuje się auto nowe czy używane, przy jego wyborze powinno się zgromadzić jak najwięcej informacji o możliwych usterkach i problemach technicznych pojawiających się najczęściej w określonych modelach. Warto podpytać fachowca, czy kupno wybranego samochodu jest opłacalne oraz jaka jest dostępność części zamiennych i eksploatacyjnych. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Samochody, które wyglądają jak nowe, zazwyczaj mają najwięcej do ukrycia. Używane auto zawsze ma jakieś słabe strony, a kupujący powinien je wykryć podczas oglądania i jazdy próbnej.
Każdy ze sposobów kupna samochodu ma swoje wady i zalety. Wybór należy uzależniać od indywidualnych preferencji. Jeśli pojawia się perspektywa kupna auta używanego w dobrym stanie warto rozważyć jego nabycie. Jeśli jednak chce się mieć pewność, że auto będzie służyło jak najdłużej bez usterek, warto wybrać auto z salonu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z tych rozwiązań jest najbardziej opłacalne.