Nowoczesne budownictwo staje się coraz bardziej wymagające w zakresie stosowanych materiałów oraz technologii. Ma to związek z postępem technicznym, ale także rosnącymi oczekiwaniami klientów. Budowane obecnie domy muszą być trwałe, funkcjonalne, ciepłe, energooszczędna, a dodatkowo inwestorzy nie chcą czekać na nie zbyt długo. Dlatego też producenci materiałów budowlanych od lat prowadzą badania i wypuszczają na rynek coraz to bardziej zaawansowane technologicznie wyroby, które mogą sprostać tym wymaganiom.
Jednym z nich jest beton komórkowy. Należy on obecnie do najchętniej stosowanych materiałów w budownictwie jednorodzinnym oraz segmentowym. Stworzony został właśnie z myślą o takich inwestycjach, choć spotkać go można także na budowach osiedli domów wielorodzinnych.
Beton komórkowy jest materiałem w 100% naturalnym. Powstaje z piasku, wapna, cementu i wody w wyniku procesu technologicznego. W jego trakcie w materiale tworzą się pory oraz szczeliny, które zwiększają jego objętość. Ze względu na swój skład chemiczny beton komórkowy ma ograniczone praktycznie do zera promieniowanie naturalne. Jednocześnie jest materiałem, który posiada świetne zdolności pochłaniające nadmiar wilgoci. Może być ona oddawana do otoczenia, kiedy robi się ono zbyt suche. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje zawsze odpowiednia wilgotność, która jest korzystna dla zdrowia, a jednocześnie uniemożliwione jest powstawanie szkodliwych grzybów i pleśni.
Bardzo ważną zaletą betonu komórkowego jest jego energooszczędność. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym izolatorem ciepła jest powietrze. Dzięki posiadanym porom i przestrzeniom stanowi ono 60-80% całkowitej objętości tego materiału. Pozwala to na znacznie bardziej efektywne budowanie i stawianie cieńszych ścian, które zapewniają równie dobrą izolację jak grubsze odpowiedniki z innych materiałów. Beton komórkowy posiada także najniższy z dostępnych na rynku zamienników współczynnik przenikalności cieplnej. Oznacza to, że mogą z niego powstawać nawet budynki o bardzo wyśrubowanych normach energooszczędności.
Dzięki swojemu procesowi powstawania beton komórkowy jest bardzo trwały. Nie ulega zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz, jest także odporny na korozję chemiczną czy zanieczyszczenia przemysłowe. Warta podkreślenia jest także najwyższa klasa ognioodporności, jaką osiąga. Wytrzymuje ogień o temperaturze 1200 stopni Celsjusza, jest także żaroodporny. Gdy dochodzi już do pożaru, nie wydziela także szkodliwych substancji, które mogą powodować zatrucia.
Oprócz niewątpliwych zalet użytkowania beton komórkowy jest także materiałem, który doskonale sprawdza się podczas budowy. Przede wszystkim jest lekki. Dzięki temu można go łatwo przenosić. Nadaje się także do wszelkiego rodzaju modernizacji, gdyż nie obciąża dodatkowo gotowych konstrukcji. Pomimo swojej lekkości pozwala na budowanie ścian pojedynczych, co znacznie skraca czas budowy oraz zmniejsza jej koszty. Nie bez znaczenia jest fakt, że wykonane z niego bloczki można z łatwością obrabiać, a jednocześnie pasują one do siebie doskonale. Na rynku dostępne są także gotowe elementy takie jak nadproża czy kształtki. Pozwalają one na szybkie i proste wykonywanie nawet bardziej skomplikowanych fragmentów budowy.
|
Źródło
Serwis www.tooba.pl oferujący gotowe projekty domów wielo i jednorodzinnych |