Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Firmowy samochód – na kredyt czy z leasingu?

Poradniki...

2014-06-30  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Idea Bank   Kategoria: Wiadomości z kraju

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w wielu przypadkach przedsiębiorca może potrzebować służbowego samochodu. Jeśli nie posiada własnych oszczędności, aby go nabyć, może skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania takiej inwestycji. Najczęściej firmowy samochód przedsiębiorcy kupują na kredyt z banku lub w ramach leasingu. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Atuty i wady kredytów samochodowych

Jedną z metod sfinansowania zakupu samochodu firmowego jest skredytowanie go w banku. Kredyt samochodowy dostępny jest w wielu instytucjach, a jego głównym zabezpieczeniem będzie sam pojazd. Zaletą kredytu samochodowego są korzystne warunki kredytowania, w porównaniu np. z kredytem gotówkowym, który również może posłużyć przedsiębiorcy w postaci zewnętrznego finansowania zakupu samochodu firmowego. W zależności od banku, oprocentowanie nominalne kredytu samochodowego będzie wynosiło około 6-9,5%, podczas gdy przy kredytach gotówkowych może być ono nawet dwukrotnie wyższe. Maksymalnie kredyt będzie oprocentowany na 16% w skali roku, bowiem jest to obecnie górny limit oprocentowania kredytów i pożyczek w Polsce. Zaletą zakupu samochodu w kredycie bankowym jest możliwość skorzystania z rozliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupu.

Dla przedsiębiorcy niekorzystne jest to, że proces ubiegania się o kredyt samochodowy może być długotrwały i będzie wymagał złożenia w banku wielu dokumentów. Poza tym przy okazji kredytu samochodowego bank najczęściej wpisany jest do dowodu samochodu jako współwłaściciel, co skutecznie ogranicza możliwość zamortyzowania wartości pojazdu do procentowego, np. 50% udziału przedsiębiorcy.

A może leasing?

Alternatywną możliwością sfinansowania zakupu samochodu służbowego będzie skorzystanie z oferty leasingowej. Zawierając umowę z firmą leasingową, przedsiębiorca teoretycznie nie kupuje samochodu, ale korzysta z niego za określoną opłatą uiszczaną leasingodawcy. Po spłaceniu wszystkich rat leasingowych i upływie okresu leasingowego najczęściej przedsiębiorca może wykupić samochód w niższej cenie.

Formalnie, w okresie użytkowania samochodu przez leasingobiorcę, pozostaje on własnością firmy leasingowej, ale przedsiębiorca może rozliczać w kosztach podatkowych w całości wydatki ponoszone na opłacanie rat leasingowych i wszelkich innych opłat związanych z leasingiem.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro