Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak prześwietlić swojego kontrahenta?

Poradniki...

2014-06-25  Autor: Natalia Staśkowiak   Źródło: manager.money.pl/krs   Kategoria: Wiadomości z kraju

Nie ma firmy, która na pewnym etapie swojej działalności nie byłaby zmuszona do współpracy z innymi przedstawicielami firm różnych branż. Niestety nie zawsze taka znajomość kończy się dla nas szczęśliwie. Na rynku nie brakuje właścicieli nieuczciwych firm, które wyciagają pieniądze od naiwnych ludzi.

To w Twoim interesie leży ocena sytuacji i osoby, z którą zamierzasz podjąć wpółpracę. Jeśli chcesz działać tylko z uczciwymi, rzetelnymi przedstawicielami naucz się prześwietlać każdego, kto może wpłynąć na to, ile zarobisz w przyszłości.

Gdzie szukać cennych informacji?

1. 10 cyfrowy NIP i potwierdzenie Rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym

Kilka cennych informacji na początek. Tutaj dowiemy się tego: kto jest właścicielem firmy, gdzie się ona znajduje i uzyskamy NIP. Numer, który będzie niezbędny do przeprowadzania dalszych poszukiwań w bazach.

Przede wszystkim dowiemy się też czy firma, która wymaga od nas wpłacania wysokich zaliczek nie jest tylko pseudo-firmą szukającą łatwych ofiar.

2. Krajowy Rejestr Sądowy

Cenne źródło informacji i w dodatku dla każdego. Podzielony na dwa działy daje nam mnóstwo danych o tym: kto jest właścicielem firmy, gdzie się ona znajduje, kto wchodzi w skład spółki, co jest przedmiotem spółki, czy firma nie ma zaległości podatkowych, czy firma nie jest w stanie likwidacji oraz czy nie wszczęto działania prokuratora względem tej działalności. Dostęp do KRS możliwy jest np. poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości.

3. Centralna Ewidencja i Informacja o Dzialalności Gospodarczej

Tutaj także uzyskamy typowe informacje o danym przedsiębiorcy. Ponadto zgodnie z punktami PKD będziemy mogli określić przedmiot wykonywanej działalności oraz datę jej rozpoczęcia. CEIDG to także źródło informacji o posiadanych przez daną firmę koncesjach i pozwoleniach.

Co ciekawe, cenne dane możemy uzyskać poprzez platformę elektroniczną, bez wychodzenia z domu.

4. Krajowy Rejestr Dłużników

Figurowanie w tego rodzaju bazach to najlepszy dowód na to, że nasz kontrahent ma poważne problemy z systematyczną wypłacalnością.

5. Fora branżowe

Gdzie indziej szukać informacji jeśli nie w Internecie. Czego tutaj się nie dowiesz... Biedna firma, która z jakiegoś powodu jest niewypłacalna. Nie ustrzeże się przed osobami, które zechcą o tym opowiedzieć.
Jeśli zatem chcesz poczytać o swoim wspólniku zaloguj się na branżowych forach, opublikuj zapytanie lub przejrzyj inne posty. Z pewnością odszukasz jakieś ciekawe wątki na temat firmy, która próbowała oszukać innych przedsiębiorców.

6. BIG

Czyli Biuro Informacji Gospodarczej, przydaje się, gdy mamy zastrzeżenia co do terminowej płatności naszego przyszłego partnera. Baza zbiera bowiem dane o zadłużonych firmach, a także o liczbie i wartości jego zobowiązań. Baza nie jest jednak darmowa, a do sprawdzenia wszystkich danych konieczne jest posiadanie NIP prześwietlanego przedsiębiorcy.

Dlaczego warto sprawdzać swoich kontrahentów?

To bardzo proste, tylko w ten sposób możesz ustrzec się karuzeli zadłużeń, która zresztą nie będzie przecież wynikała z Twojej złej woli.
Dobrze przeprowadzony wywiad nie narazi Cię na zamrożenie ciężko zapracowanych pieniędzy, o które walczyłeś kilka miesięcy. Wreszcie, jeśli mamy możliwość prześwietlenia swojego kolegi z branży do dlaczego nie wykorzystać takiej szansy?

 

Natalia Staśkowiak
Tekst został napisany na postawie działu Krajowy Rejestr Sądowy w Manager.Money.pl.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro