Absolwenci kierunków architektonicznych wraz z partnerami z innych specjalności, do 26 sierpnia 2014 r. mają czas na zgłaszanie prac w konkursie TEORIA organizowanym przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Praca teoretyczna powinna dotyczyć relacji architektury i kultury. Zwycięski tekst będzie wydany w limitowanej, dwujęzycznej edycji. Nagrodzone w każdej edycji konkursu projekty utworzą serię wydawniczą Fundacji „Kultura architektury – architektura kultury”.
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza na gali podsumowującej pierwszą edycję konkursu ogłosiła rozpoczęcie jego drugiej edycji. Do udziału zgłaszać się mogą absolwenci kierunków architektonicznych indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach – także z osobą innej specjalizacji. Zadaniem dla uczestników jest napisanie pracy o objętości dwóch arkuszy wydawniczych z dziedziny relacji architektury i kultury.
Prace w języku angielskim można rejestrować i jednocześnie składać do 26 sierpnia 2014 r. na stronie Fundacji www.fundacja-sk.pl, gdzie dostępny jest również regulamin i formularz zgłoszeniowy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 26 października br., a wydrukowana praca uroczyście zaprezentowana i wręczona laureatowi 26 marca 2015 r. – w rocznicę urodzin Stefana Kuryłowicza.
– Konkurs TEORIA jest pierwszym cyklicznym konkursem w Polsce, który nagradza młodych architektów nie za ich projekty, ale za teoretyczną refleksję nt. architektury i kultury. Chcemy zachęcać młodych do czynnego udziału w dyskusji nad architekturą, bo ich głos jest ważny i powinien towarzyszyć planom, architektonicznym wizjom, jak też realizowanym już budynkom i przestrzeniom – mówi prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji.
Celem inicjatywy jest rozwój teoretycznych podstaw architektury, wywołanie debaty o tym, jak relacje kultury i architektury budują specyfikę tej ostatniej, wpływają na jej związki z życiem społecznym, artystycznym, politycznym.
Druga edycja konkursu to także jego nowa, zmieniona formuła. Tym razem do udziału mogą zgłaszać się także absolwenci zagranicznych uczelni. – W Finlandii kultura badania architektury i pisania o architekturze jest bardzo dobrze rozwinięta. Konkurs TEORIA też ma do tego zachęcać. Na pewno
będę promował tę inicjatywę wśród moich studentów na Uniwersytecie w Oulu. – powiedział prof. Rainer Mahlamäki, generalny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, który zgodził się dołączyć do składu jurorskiego drugiej edycji konkursu.