Badania Mikomax Smart Office pokazują, że aż 65% pracowników twierdzi, że dobra organizacja miejsca pracy jest ważna, 85% z kolei, że obecne miejsce pracy mogłoby lepiej spełniać ich potrzeby. Mowa oczywiście o potrzebie pobudzania kreatywności.
Ten, komu wydaje się, że kreatywność to synonim pracy w agencji reklamowej, czy też marketingowej, jest w błędzie. Zarówno praca, jako grafik kreatywny czy product manager, jak i stanowisko w urzędzie pracy, czy też na stoisku krawieckim, wymaga od nas zaangażowania i pomysłowości. Dzisiejsze problemy i zagadnienia są często tak złożone, że wręcz wymagane jest niestandardowe, nieszablonowe podejście, co oczywiście owocuje w przyszłości. No dobrze, jak w takim razie pobudzić szare komórki tak, aby pracowały na wysokich, jeśli nie najwyższych obrotach?
Korzyści
Coraz częściej w strategii zarządzania przestrzenią biurową (są dedykowani specjaliści-projektanci, którzy się tym zajmują), bierze się pod uwagę zrównoważenie korzyści dla firm, przy jednoczesnym daniu korzyści otoczeniu. Dlatego tak często powstają biura, które wykorzystują ekologiczne rozwiązania – zielone dachy, rozwiązania budynków, w których gospodaruje się energią naturalną (przy ogrzewaniu pomieszczeń, oświetlaniu, wentylacji). Są to rozwiązania kosztowne, ale korzystne zarówno dla pracowników, jak i klientów, którzy przychodzą na spotkania. Co, gdy brakuje tak dużych funduszy?
Open space
Kreatywność pracowników pobudzi z pewnością otwarta przestrzeń. Nieszablonowe podejście do projektu, burza mózgów, będzie bardziej owocna w pomieszczeniu, w którym bez skrępowania można się przemieszczać, bez obawy, że wpadnie się na biurko kolegi albo przewróci średnio reprezentatywnie wyglądający stojak na kwiatki. Leżenie na podłodze? Czemu nie? Przechadzka po biurze w poszukiwaniu rozwiązania? Jak najbardziej! Zwłaszcza, że do pomocy mamy jeszcze innych. To właśnie praca w grupie, samo przebywanie z innymi ludźmi pobudza niesamowicie szare komórki. Może samo spojrzenie na koleżankę graficzkę, sposób zachowania kolegi stratega, podsunie rozwiązanie?
Rozrywka/Odpoczynek
Przestrzeń do zabawy. Dlaczego pracownik w czasie pracy (jeśli w ogóle, w czasach elastycznych, swobodnych godzin możemy mówić o jakimś czasie), nie miałby pograć na konsoli albo porzucać piłeczką o ścianę? Najlepsze pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie – dajmy pracownikowi możliwość rozrywki. Konsola w biurze wcale nie będzie z tego powodu okupowana od rana do późnych godzin popołudniowych. Pracownicy, których obdarzono zaufaniem, są bardziej oddani swoim obowiązkom i nie będą nadużywać swobody.
Common room
Kuchnia – miejsce spotkań. Wspólne jedzenie posiłków również sprzyja kreatywności. Rozluźniamy się wtedy, czerpiemy przyjemność z jedzenia i towarzystwa innych i podświadomie, gdzieś z tyłu głowy mamy rozwiązanie, nad którym w tradycyjnym biurze, moglibyśmy spędzić godziny, jeśli nie dni. Wystarczy jeden impuls i pomysł gotowy!
Jeśli jesteś pracodawcą, zastanów się, czy nie wystarczy drobne przemeblowanie, usunięcie ścianki działowej, czy wyrzucenie niepotrzebnych regałów otworzy przed Tobą nowe możliwości.