Po blisko stu latach od swego powstania Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu odzyskał dawny blask dzięki przebudowie i rozbudowie wg projektu pracowni KKM Kozień Architekci. Nowoczesność miesza się tu z Art Deco, wnętrze z zewnętrzem. „Jest nam tutaj bardzo dobrze” – mówi dyrektor Teatru Konrad Imiela w filmowym wywiadzie z udziałem Architektów, autorstwa Zespołu filmowego Para Baron-Baron.
Nasza rozbudowa jest powiększeniem tego obiektu niemalże trzykrotnym – wyjaśnia dr arch. Magdalena Kozień-Woźniak z KKM Kozień Architekci . Pierwotny budynek, autorstwa berlińskiego architekta Frierdicha Lippa, miał w swojej historii sporo szczęścia. Najpiękniejsza sala widowiskowa na wschód od Berlina, ocalała w zburzonym mieście, choć frontowy budynek teatru uległ zniszczeniu. Później było tu kino i operetka. W 2006 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy budynku, a prace budowlane rozpoczęły się w 2011 r. We wrześniu 2013 roku Teatr otwarto ponownie.
Nowy budynek zajmuje obszar pomiędzy ul. Piłsudskiego i Świdnicką. Pięciokondygnacyjna, dynamiczna bryła, obłożona naturalnym piaskowcem, z przeszkleniem w fasadzie w kształcie historycznej elewacji, mieści obecnie 2 sale teatralne (odrestaurowaną salę ekspresjonistyczną z najnowocześniejszą w Polsce rozbudowaną ruchomą sceną oraz kameralną „Salę Ciśnień” w podziemiach), sale prób baletu, chóru, restaurację, zaplecze obsługi widzów, biurowe, gastronomiczne. Publiczność ma do dyspozycji obszerne foyer (składające się ze starej, modernistycznej części, odrestaurowanej pod okiem arch. Anny Morasiewicz i nowej, otwartej na otoczenie, z salą konferencyjną i kawiarnią). Swoistym „salonem miasta” stało się podwórko przykryte szklanym dachem, miejsce teatralnych warsztatów dla dzieci, scena alternatywnych spektakli i strefa relaksu pod największą w mieście zieloną, roślinną ścianą.
Film publikuje portal Bryła pod linkiem: www.bryla.pl/bryla/1,85301,16018629,Architekci_mowia__Teatr_Capitol_we_Wroclawiu__WIDEO_.html
Czas trwania filmu: 6’