Wielu z nas ma w mieszkaniu tę jedną ścianę, której pustka nas przygnębia. Chcielibyśmy coś z nią zrobić, czymś ozdobić – tylko czym? Odpowiedź jest prosta: fototapetą! Fototapety są obecnie jednym z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane potrafią zdziałać cuda: dopełnią albo zupełnie odmienią wystrój pomieszczenia, a nawet, w razie potrzeby, pozwolą je optycznie powiększyć lub pomniejszyć. Wystarczy skorzystać z kilku prostych wskazówek, aby przez lata cieszyć się stylowo odmienionym wnętrzem.
myloview.pl/artysci/poznaj-artystow/wg-kolekcji/retro-video-games
Najważniejszą sprawą jest, wbrew pozorom, materiał. Wynika to z prostego faktu, iż obraz, który nam się spodoba, można wydrukować na dowolnym materiale – ale już każdy materiał sprawdzi się w wybranym przez nas wnętrzu. Zamiast więc od razu rzucać się w wir dobierania jednego z milionów dostępnych wzorów – co jest, oczywiście, bardzo przyjemnym etapem remontu – wybierając fototapetę, warto zacząć od przyjrzenia się ścianie. Czy jest gładka? Pomalowana? Pokryta tapetą? Czy są na niej pęknięcia? W jakim pomieszczeniu stoi – suchym, jak salon lub sypialnia, czy raczej wilgotnym, jak kuchnia i łazienka? Od odpowiedzi na te pytania będzie zależało, na jakim materiale nasza fototapeta powinna zostać wydrukowana.
Fototapety lateksowe są najbardziej podobne do zwykłych tapet, dlatego można uznać, że nadadzą się do naklejenia na wszystkie ściany odpowiednie do tradycyjnego tapetowania: znajdują się w suchych pomieszczeniach, są gładkie i niepopękane. Taką ścianę, by móc przystąpić do montażu fototapety lateksowej, wystarczy standardowo przygotować, oczyszczając ją i gruntując.
myloview.pl/dla-domu/fototapeta-tekstury-papieru-z-miejsca-kopiowania-nr-1A0C8F
Z kolei fototapety winylowe – grubsze i bardziej wytrzymałe od lateksowych – to dobre rozwiązanie, gdy marzy nam się dekoracja kuchni, toalety lub łazienki, czyli pomieszczeń nazywanych mokrymi. Ochronna warstwa winylu na takich fototapetach sprawi, że bez problemu zniosą trudne warunki. Fototapety winylowe na wzmacniającym podkładzie flizelinowym pomogą nam rozwiązać problem z tymi ścianami, które nie są idealnie gładkie, a nawet mają rysy czy pęknięcia. Gruba warstwa flizeliny pozwoli pokryć i zatuszować niedoskonałości podłoża, z którymi nie poradziłaby sobie fototapeta lateksowa.
Jeżeli natomiast dysponujemy idealnie gładką ścianą, taflą szklaną lub pleksiglasową czy inną tego rodzaju powierzchnią, możemy zdecydować się na fototapetę samoprzylepną na folii PCV. Jest ona najprostsza i najszybsza w montażu i demontażu, a do tego ma tę zaletę, że nie wymaga żadnych dodatkowych zakupów i specjalnych narzędzi – wystarczą pion i nożyk do tapet, by w parę chwil odmienić wnętrze.
Gdy już dopasujemy materiał do ściany i pomieszczenia, czas na najciekawszą część poszukiwań: wybór wzoru. To także ważny etap, ponieważ fototapeta całkowicie odmieni wygląd miejsca, w którym się znajdzie – poświęćmy więc czas na naprawdę gruntowny namysł. Jeżeli nasz pokój jest już udekorowany w określonym stylu – skandynawskim, shabby chic, futurystycznym itd. – albo planujemy go w taki sposób urządzić, dobierzmy wzór, który ten wystrój podkreśli. Często to właśnie fototapeta jest tym, co scala aranżację, nadając jej ostateczny szlif. Jeżeli dekorowane przez nas pomieszczenie nie jest urządzone w żadnym konkretnym stylu, wybierzmy fototapetę, która nie tylko w nietuzinkowy sposób je ozdobi, lecz także wyrazi naszą osobowość, a nawet – przy co bardziej odważnych, oryginalnych motywach – będzie ciekawym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy z gośćmi.
myloview.pl/dla-domu/fototapeta-abstract-background-nr-1A0C17F
Osobnym zagadnieniem jest wybór fototapety, gdy chcemy za jej pomocą manipulować wrażeniem przestrzeni w naszym wnętrzu. Poza tym, że obowiązują tu uniwersalne reguły, takie jak "ciemne pomniejsza, jasne powiększa", fototapety dostarczają nam możliwości, których nie dają klasyczne tapety ani farby. Chcąc, aby pokój wydawał się większy, powinniśmy zdecydować się na nieduże, regularne desenie, a jeszcze lepiej – na fototapety przedstawiające pejzaże albo takie, które celowo zostały skomponowane tak, by zmylić oko, dając złudzenie szerokiej perspektywy. Do tej kategorii należą na przykład zdjęcia korytarzy, kolumnad czy mostów. Z kolei duże, przestronne pomieszczenia, które ze względu na swój rozmiar mogą sprawiać wrażenie pustki lub chłodu, warto udekorować fototapetą we wzór makro – zbliżenie płatków kwiatu, wzoru na tkaninie, faktury drewna lub innego motywu tego rodzaju. Pozornie zmienią one proporcje pokoju, dzięki czemu wyda się on nieco mniejszy.
myloview.pl/dla-domu/fototapeta-brooklyn-bridge-new-york-nr-1DDFF1
Jak widać, dobrać fototapetę nie jest wcale trudno. Wystarczy wiedzieć, czym dysponujemy i jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Potem zostaje nam już tylko tapetowanie – i radość z radykalnie odmienionego, niepowtarzalnego wnętrza. Koniec z nudnymi ścianami!