Oświetlamy wnętrza

Poradniki...

23-04-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: swiatlo-cienie.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Z doborem oświetlenia spotykamy się za każdym razem, gdy urządzamy mieszkanie lub dom jednorodzinny. Mimo to, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, jak ważnego dokonujemy wyboru. Istotną kwestią jest bowiem nie tylko odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, lecz również dostosowanie ich rodzaju do warunków panujących w pomieszczeniu.

Rodzaje oświetlenia

Jak powszechnie wiadomo, każde z pomieszczeń rządzi się swoimi prawami. W różnych miejscach lepiej sprawdzą się zatem różne rodzaje oświetlenia, rozlokowane w bardzo indywidualny sposób. Aby móc wgłębić się nieco bardziej w tajniki źródeł światła, zacznijmy od podstaw. Rodzajów oświetlenia wewnętrznego mamy kilka. W zależności od podstawowej funkcji, dzielimy je na:

  • Kierunkowe

Służy do rozświetlenia konkretnego punktu – najczęściej miejsca, w którym wykonywana jest konkretna czynność, np. blat kuchenny, lustro nad umywalką w łazience lub kącik do lektury książek. W tym celu wybieramy najczęściej rozmaite lampy stojące, stołowe, kinkiety, spoty halogenowe lub LED oraz lampki nocne.

  • Ogólne

Jeśli umiejscowienie w centrum pomieszczenia ułatwia oświetlenie całego pokoju, mowa o oświetleniu ogólnym. Jego podstawową funkcją jest zastąpienie światła dziennego. Przypiszemy tutaj wszelkie wiszące lampy, żyrandole, plafony, oświetlenie sufitowe LED oraz kinkiety.

  • Dekoracyjne

Jak nietrudno zgadnąć, przypiszemy tutaj wszelkie lampy pełniące funkcję dekoracyjną samą w sobie lub kierujące strumień światła na konkretny przedmiot, np. oświetlenie obrazu lub podświetlenie półek w szafce.

 

Rozświetlamy pomieszczenie

W przypadku oświetlenia ogólnego, najlepiej sprawdzają się lampy umiejscowione w centralnym punkcie sufitu. Wielkość dostosowujemy zarówno do naszych potrzeb, jak również do rozmiaru pokoju. W przestronnych pomieszczeniach dobrze jest postawić na wielkość – doskonale spisze się tutaj pokaźny żyrandol, który nie tylko sprawi, że światło dotrze do wszelkich zakamarków pokoju, lecz również będzie finezyjną ozdobą oraz dopełnieniem stylu, w jakim nasze wnętrze jest urządzone. Możemy również postawić na oryginalne oświetlenie sufitowe LED. Analogicznie, do mniejszych pomieszczeń wybierzmy małą wiszącą lampę, plafon lub kinkiet. Dzięki temu nasz pokój nie będzie wydawał się przesadnie jasny, zyskamy również wrażenie większej przestrzenności – wyobraźmy sobie ogromny żyrandol w malutkim pokoiku, gdzie każdy dodatkowy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

 

Lampy do zadań specjalnych

W pewnych wyjątkowych sytuacjach, oświetlenie ogólne bywa niewystarczające. Wówczas zbawieniem okaże się tzw. oświetlenie kierunkowe. Jeżeli urządziliśmy sobie przytulny kącik do ręcznych robótek oraz codziennej lektury książek i prasy, najlepszym rozwiązaniem okaże się wolnostojąca lampa podłogowa. Wybierając ją, kierujmy się naszym indywidualnym zapotrzebowaniem na intensywność strumienia światła. Doskonale sprawdzi się lampa z niewielkim, nieprzytłumiającym kloszem oraz wygiętą podstawą. Jeśli lubimy czytać przed snem, postawmy na niedużą lampkę nocną, dzięki której kontrast między jasnością oświetlanej przestrzeni a mrokiem pokoju nie będzie dodatkowo męczył naszych oczu.

Materiał przygotowano we współpracy ze swiatlo-cienie.pl - internetowym salonem oświetleniowym.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com