Budowa domu, czy kupno mieszkania – przed takim dylematem staje coraz więcej ludzi. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Mieszkając w budynku wielorodzinnym nie musimy martwić się o naprawy usterek, ogrzewanie, czy pielęgnację ogrodu. Wszystkiego dopilnuje administrator budynku, co jednak nie oznacza, że zwolni nas z kosztów remontów. Musimy przy tym uwzględniać preferencje sąsiadów i liczyć się z ich zdaniem. Dostosowanie się do ogólnie panujących w budynku norm jest z kolei receptą na dobre układy z innymi mieszkańcami i zapobiegnięcie wszelkiego rodzaju nieporozumieniom. Respektowanie blokowych obyczajów jest szczególnie trudne w przypadku ludzi młodych, którzy lubią słuchać głośnej muzyki, czy organizują wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Nie jest też dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Mieszkanie na piętrze nastręcza wiele kłopotów podczas wyjścia na spacer, a przyzwyczajenia sąsiadów nie zawsze do końca podobają się maluchom.
WŁASNY DOM – DOSKONAŁA ALTERNATYWA DLA BUDYNKÓW WIELORODZINNYCH
Budowa domu wydaje się w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem. Własne cztery kąty i piękny duży ogród to argumenty, które zdecydowanie przemawiają na korzyść budynków wolnostojących. Jedynym problemem okazuje się koszt budowy domu jednorodzinnego. W dalszym ciągu w społeczeństwie krąży mit, że jest on dużo wyższy niż wydatki, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku kupna mieszkania. Tymczasem prawda wygląda nieco inaczej. Zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach funkcjonują wyspecjalizowane ekipy remontowe, które oferują budowę domu za stosunkowo nieduże pieniądze. Dobrym przykładem jest budowa domów w Warszawie, zyskuje ona coraz większą popularność ze względu na koszty porównywalne lub niższe do zakupu apartamentów o często mniejszym metrażu. Stawiając na nowoczesne technologie modułowe można już w kilka tygodni cieszyć się spokojem domowego ogniska.
SKANDYNAWSKA SOLIDNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ NA POLSKIEJ BUDOWIE
W ostatnim czasie Polacy coraz bardziej doceniają domy drewniane. Idąc śladem sąsiadów zza zachodniej granicy decydują się na budynki z bali lub domy szkieletowe. Wzrastająca świadomość pozwala skutecznie walczyć z błędnymi poglądami, zarzucającymi tego rodzaju rozwiązaniom nietrwałość lub łatwopalność. Domy z drewna, dzięki starannej obróbce surowca i nowoczesnym impregnatom dorównują swoją żywotnością murowanym konkurentom. Są też odporne na działanie ognia i inwazje korników. Jedynym problemem jest dość mała ilość firm budowlanych, które zajmują się wykonywaniem budynków prefabrykowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że rosnący popyt generuje podaż. Możemy się więc spodziewać, że fachowców w tej dziedzinie będzie z roku na rok przybywać, podobnie jak chętnych na własny, niedrogi i bardzo wygodny dom.