W księgarniach pojawiło się polskie tłumaczenie międzynarodowego hitu wydawniczego pt. „Teorie i manifesty architektury współczesnej”. Książka jest doskonałym przewodnikiem po meandrach współczesnej teorii architektury.
„Teorie i manifesty architektury współczesnej” to architektoniczny bestseller autorstwa Charlesa Jencksa i Karla Kropfa wydany po raz pierwszy w 1997 roku. Polskie tłumaczenie powstało na podstawie drugiego wydania - rozszerzonego o teksty dotyczące najnowszych trendów w teorii architektury.
Książka jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Ponad 130 tekstów zgrupowano w 6-ciu rozdziałach – Postmodernizm, Postmodernizm i ekologia, Tradycjonalizm, Późny modernizm, Nowy modernizm i Paradygmat złożoności.
Autorami tekstów są zarówno architektoniczni klasycy (m.in. Peter Eisenman, Frank Gehry czy Robert Venturi) jak i nowatorzy budujący nowy, oparty na teorii złożoności, paradygmat architektury (m.in. Cecil Balmond, Foreign Office Architects, Daniel Libeskind, MVRDV, Lars Spuybroek, UN Studio czy West 8).
„Teorie i manifesty architektury współczesnej” to obowiązkowa lektura zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów - dla akademików jest doskonałym źródłem wiedzy na temat teorii architektury współczesnej, a dla czynnych architektów niezastąpionym źródłem inspiracji.
Niewątpliwą zaletą książki jest szeroki zakres tematyczny. Znajdziemy tu wiele fragmentów ostatnio wydanych u nas książek klasycznych, jak np. „Ucząc się od Las Vegas” czy „Deliryczny Nowy Jork”. Wielokrotnie poruszany jest też temat ekologii, chociażby w manifeście Brendy i Roberta Vale, przedstawiającym 6 zasad zielonej architektury. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy architektury parametrycznej. Przykładem może być „Fraktalna geometria natury”, w której B. B. Mandelbrot formułuje teorię geometrii nieeuklidesowych i buduje program zaszczepienia jej w różnych dziedzinach wiedzy. To tylko kilka przykładów, a o wartości książki najlepiej świadczy sukces rynkowy oryginału – mówi Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury.
Książkę można nabyć bezpośrednio u wydawcy (na stronie księgarni ksa24.pl) oraz w wybranych księgarniach architektonicznych.
TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY WSPÓŁCZESNEJ:
Autor: Charles Jencks, Karl Kropf
Wydawnictwo: Grupa Sztuka Architektury
Język: polski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
Wymiary: 14,8x21cm