Wielowymiarowy świat wyobraźni Józefa Wilkonia pozwala odnaleźć w sobie dziecko. Prace artysty mienią się kolorami oraz zadziwiają technikami. Na wystawie w Rondzie Sztuki nie zobaczymy wyłącznie ilustracji książkowych, ale także drewniane i metalowe rzeźby, filmy, a dzieci będą mogły skorzystać ze specjalnych kącików do interaktywnych zabaw. Całość wystawy stanowi jedyny w swoim rodzaju mikrokosmos zamieszkały przez zwierzęta.
Galeria ASP w Katowicach RONDO SZTUKI
Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci: konkurs, konferencja, wystawy
15.04 – 9.05.2014
Mistrz Polskiej Ilustracji: Jerzy Wilkoń
Wernisaż: 15 kwietnia 2014
Józef Wilkoń powiedział kiedyś, że nie lubi jak do dzieci się szczebiocze. Traktuje młodych odbiorców niezwykle poważnie, co przekłada się na to, że jego prace są wolne od uproszczeń. „Wierzę, że dzieci chłoną każdą formę przekazu od najprostszej do złożonej, od spokojnej do dramatycznej – mówi artysta - Prostota wypowiedzi nie może być jednoznaczna z uproszczeniami. Wierzę również, że na intensywność przeżycia działają nie łagodzone sztucznie kontrasty, ale prawdziwe dramaty, że dzieciom potrzebna jest zarówno radość jak i strach”.
Józef Wilkoń o zwierzętach:
„Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy. Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają”
Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusza w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję.
Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.
9- 30.05.2014
Książka dobrze zaprojektowana – wystawa pokonkursowa
Rusza 4. edycja wydarzenia Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci.
Już 9 maja 2014 roku ilustratorzy, wydawcy, projektanci, bibliotekarze, studenci i wszyscy sympatycy pięknych książek dla dzieci spotkają się w Katowicach.
Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci jest projektem kulturalnym łączącym w sobie kilka wydarzeń: konkurs na najlepszy projekt książki dla najmłodszych odbiorców, konferencję naukową poświęconą zagadnieniu projektowania książek dla dzieci oraz wystawę Mistrza Polskiej Ilustracji. W Galerii ASP w Katowicach RONDO SZTUKI będzie można zobaczyć dwie wystawy – wystawę pokonkursową (poziom +1) oraz wystawę znakomitego Mistrza Polskiej Ilustracji - Józefa Wilkonia (poziom 0), którą dedykujemy małym i dużym czytelnikom.
Natomiast w Bibliotece Śląskiej odbędzie się konferencja "Książka dla dzieci - jak to się robi?" tym razem przybliżająca projektowanie książek edukacyjnych, popularnonaukowych i non-fiction dla dzieci.
Zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów (2012-2013) do udziału w konkursie!
Założeniem konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” jest przegląd ilustracji i książek przeznaczonych dla dzieci, realizowanych w ramach programów nauczania wyższych uczelni artystycznych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci. Celem konkursu jest również promocja młodych twórców na rynku wydawniczym.
W konkursie zostaną nagrodzone najlepsze projekty, w których indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika.
W tym roku po raz pierwszy uczestnicy konkursu mogą zgłaszać projekty aplikacji książkowych dla dzieci! Prace będzie oceniać grono specjalistów zawodowo związanych z rynkiem książki dla dzieci.
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice 40-121
czynna:
wtorek - piątek w godz. 11.00 - 19.00
sobota-niedziela 10.00 - 18.00
www.rondosztuki.pl
promocja.rondosztuki@gmail.com
rondosztuki@gmail.com
tel. 32 720 11 32