Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak wybrać najlepszą bramę?

automacik.pl

2014-02-24  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: automacik.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Montaż bramy to poważna sprawa. Wybór automatyki do bram, czy choćby ustalenie jej wymiarów może nastręczyć problemów. Dlatego przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego warto dowiedzieć się, co i jak.

Trudno o coś bardziej prozaicznego niż brama. Czy to garażowa czy wjazdowa, każdy przechodzi lub przejeżdża koło jakiejś każdego dnia. Pytanie, jak wybrać najlepszą, już taki oczywiste nie jest. Trzeba przecież uwzględnić automatykę do bram czy zdecydować się na różne akcesoria. Oto garść konkretów.

Po pierwsze: wymiary

Żeby zamontować właściwą bramę wjazdową lub garażową, trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć jej wymiary. Ta prowadząca do garażu może być montowana dwojako: za otworem lub bezpośrednio w nim. W drugim przypadku rozmiar bramy powinien być nieco mniejszy. W pierwszym – odwrotnie, wymiary powinny być większe.

Podobnie jest w przypadku bramy wjazdowej. W tym przypadku jednak należy uwzględnić przede wszystkim to, jakie będą wymiary otworu w ogrodzeniu. Dopiero do niego można dopasowywać konkretną bramę.

Jaka automatyka do bram?

Wybierając bramę należy zastanowić się także nad tym, czym będzie brama napędzana. Chodzi konkretnie o to, jakiego rodzaju automatyka do bram zostanie wykorzystana. Niektórzy zdecydują się na mechanizm pozwalający otwierać ją ręcznie. W tym momencie mogą odpuścić sobie wybór konkretnych rozwiązań automatycznych. Te działają według podobnego schematu.

Najważniejszy jest siłownik. To on wprawia ramię, na którym trzyma się brama, w ruch. Siłownik może je zarówno ciągnąć, jak i popychać. Równie istotny jest wózek poruszający się po specjalnej szynie. Napęd przekazywany jest do niego za pośrednictwem łańcucha lub paska zębatego. W razie awarii siłownika można użyć specjalnej liny blokującej, która także powinna należeć do osprzętu bramy.

Jeżeli chodzi o automatykę do bram, to szczególnie ważne z punktu widzenia wygody użytkownika jest praca modułu sterującego. To za jego pośrednictwem można sterować siłownikiem. Najczęściej składa się z włącznika i wyłącznika, a także klawiatury pozwalającej programować różne funkcje.

Dodatkowe akcesoria

Oprócz standardowych elementów napędu przydatne mogą być dodatkowe elementy ułatwiające użytkowanie bramy. Należy do nich choćby fotokomórka, która pozwala jeszcze bardziej zautomatyzować proces zamykania bramy. Wykrywając moment, w którym nie ma żadnej przeszkodzie na drodze skrzydła, daje sygnał do jego zamknięcia. I odwrotnie, gdy coś znajdzie się między odbiornikami i nadajnikami fotokomórki, mogą zatrzymać zamykanie.

Innym ważnym elementem jest zasilanie awaryjne, które może przydać się gdy wystąpi blackout. Dla tych, którzy używają bramy po zmroku ważnym elementem dodatkowego wyposażenia może być reflektor. Przyda się także w zimie.

Warto także rozważyć specjalną blokadę dociskową, która automatycznie rygluje bramę. Co daje taka blokada? Przede wszystkim chroni przed włamaniem i zabezpiecza przed roztargnieniem właścicieli domu. Jest wreszcie pilot – jego funkcja jest oczywista. Pozwala otwierać i zamykać bramę bez konieczności wysiadania z samochodu.

Różne pomysły, różne rozwiązania

Niezależnie od tego, czy chodzi o bramy garażowe czy wjazdowe na posesję warto zastanowić się nad różnymi ich odmianami. Te prowadzące do garażu mogą być dwuskrzydłowe, otwierane w poziomie lub jednoskrzydłowe – otwierane do góry. Mogą być wykonane z różnych materiałów, które także będą wpływały na komfort użytkowania i sprawność mechanizmu. Choćby dlatego, że niektóre są cięższe niż inne i wymagają mocniejszego siłownika.

W przypadku bram wjazdowych dobrze jest zastanowić się nad szczegółami, takimi jak choćby furtka. Brama nie powinna na nią zachodzić – może się zdarzyć, że w taki sposób zablokuje wejście.

Źródło:
Materiał stworzony w porozumieniu z Automacik.pl, firmą montującą automatykę bramową.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

Czy łóżka tapicerowane to dobry wybór do sypialni?

2024-07-11

Aranżacja sypialni powinna być estetyczna i gwarantować maksymalny komfort. Łóżko tapicerowane to… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro