Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Co zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Poradniki...

2014-02-19  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: modernbud.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

U progu sezonu zimowego na niektóre posunięcia może być już za późno. Wciąż jednak można zadbać o to, żeby rachunki za ogrzewanie były niższe. W jaki sposób?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości. W ciągu dekady ceny ogrzewania, liczone przeciętnie dla całego kraju, wzrosły o jedną trzecią. Są jednak takie regiony, jak Wielkopolska czy woj. podlaskie, gdzie ceny są wyższe o połowę. W dolnośląskim za ogrzewanie trzeba płacić średnio o 40 proc. więcej niż przed dziesięciu laty.

Wniosek? Większość właścicieli nieruchomości i ich mieszkańców znacznie większą wagę przykłada do oszczędności. Chodzi o to, żeby zmniejszyć zużycie energii cieplnej i w ten sposób obniżyć rachunki. Jak to zrobić?

Najtańsze: ogrzewanie z sieci

Najtaniej jest pomyśleć o rachunkach już na etapie wyboru mieszkania. Kto stawia dom, może zdecydować się na najtańsze na rynku ogrzewanie węglowe, kto kupuje mieszkanie, takiej opcji nie ma. Z reguły może decydować o tym, czy kupić lokal ogrzewany elektrycznie, gazowo lub korzystający z cieci centralnego ogrzewania.

I właśnie ta ostatnia opcja jest najtańsza. Wyliczenia ekspertów pokazują, że ogrzanie mieszkania z sieci kosztuje o połowę mniej niż wykorzystując gaz ziemny, ponad dwa razy mniej niż gaz LPG i dwa i pół raza mniej niż w przypadku energii elektrycznej.

Uwaga: nie zastawiać kaloryfera

Oczywiście nie każdy kupuje mieszkanie i nie każdy ma czas oraz możliwości kupna nieruchomości. Dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób można oszczędzić na ogrzewaniu bez uciekania się do kosztownych inwestycji (do których można by zaliczyć także wymianę pieców elektrycznych na gazowe). Jedną z takich metod jest stworzenie takich warunków, żeby ciepło swobodnie rozchodziło się po pomieszczeniu.

Najprościej jest osiągnąć taki efekt przez unikanie zastawiania kaloryfera przez inne przedmioty. Jeśli przy grzejniku stoją jakieś meble, obudowy a nawet zasłony z tkaniny, mogą obniżać efektywność ogrzewania. Najbardziej efektywną odległością jest w tym przypadku co najmniej jeden metr.

O ile nie należy ustawiać żadnych przedmiotów przed kaloryferami, można stawiać je za nimi. Tak zwane ekrany zagrzejnikowe mogą odbijać nawet do 90 proc. ciepła, które zamiast ogrzewać ścianę będzie krążyło po pokoju.

Wietrzenie: na maksa, przez chwilę

Ważną sprawą jest odpowiednie wietrzenie. Z pewnością nie pomaga oszczędnemu ogrzewaniu trzymanie okien uchylonych przez cały czas. Z drugiej strony każdy chce, żeby atmosfera w pomieszczeniu była właściwa. Czy istnieje kompromisowe wyjście?

Owszem – to krótkie, trwające kilka minut wietrzenie, za to bardzo intensywne. Należy więc otworzyć okna na całą szerokość i utrzymać tak przez kilka minut.

Temperatura: nie za ciepło, nie za zimno

Ostateczną opcją, którą można wykorzystać dążąc do obniżenia rachunków jest utrzymywanie temperatury nieco niższej niż wcześniejsza. Przykładowo, wyliczenia ekspertów PGNiG pokazują, że obniżka temperatury o jeden stopień daje oszczędności rzędu 5 proc. Przy rachunku rocznym na poziomie 2 tys. zł można zyskać 100 zł.

Ale uwaga: w nocy temperatura może być nawet niższa. W czasie snu wystarczy jedynie 18 stopni Celsjusza. W ciągu dnia temperatura nie musi przekraczać 20 stopni. Wyjątkiem jest łazienka, w której powinno być cieplej – nawet 24 stopnie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Modernbud z Legnicy

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro