Każdy z nas oglądał chociaż raz amerykańskie programy z rodzaju "zbuduj mi dom". Ideą tych programów jest aby dom zbudować jak najszybciej, bo już w ciągu tygodnia, podczas gdy rodzina do której będzie należał wyjeżdża na wakacje. W Ameryce istnieje kultura lekkiego, najlepiej drewnianego budownictwa, szczególnie w rejonach zagrożonych tornadami. Japończycy również są mistrzami w szybkim wznoszeniu nie tylko domów, ale całych wieżowców. Czy takie metody są bezpieczne i czy mogą także być jakościowo dobre?
W Polsce panuje przekonanie że domy powinny być moce i stabilne. W większości nowe domy są murowane i betonowane, a zanim się do nich wprowadzimy musi minąć rok, by ściany dobrze wyschły. Czy jest możliwe, że Polacy przekonają się do nowoczesnych sposobów budowy domów do których można się wprowadzić już w niedługim czasie? Przekonajmy się, próbując zrobić przegląd tych metod.
Jedną z najbardziej znanych już od kilku lat metod szybkiego budowania domu jest dom z bali. Powstaje on bardzo szybko, a po miesiącu można w nim już zamieszkać. Wszystko zależy od projektu oraz dostarczenia dobrze wyprofilowanych oraz idealnie dopasowanych bali, które są na miejscu składane i w ten sposób powstaje pachnący żywicą nowy dom.
Inną metodą jest opierający się na około dwudziestu latach system zwany perfekko. Omija ona tradycyjne metody jakimi jest murowanie. Czas na wykonanie domów i budynków tą metodą kończy się z chwilą upłynięcia od trzech do czterech miesięcy. Dla tego rodzaju budownictwa stosuje się specjalne materiały, do których nie potrzeba cementu.
Wielką zaletą jest to, że domy budowane tą metodą są energooszczędne, gdyż ciepło nie ucieka w sposób niekontrolowany przez nieszczelne okna i drzwi. Dom zbudowany jest z połączenia tworzyw sztucznych i naturalnych, w środku akumuluje ciepło i zatrzymuje je wewnątrz. Jest to dobra propozycja dla alergików, gdyż łatwo w tym miejscu utrzymać czystość. Dla tych osób, które chcą całkowicie drewniany dom także znajdzie się miejsce. Taki dom może zostać dowolnie zagospodarowany. Możemy zaproponować swój projekt, a nasze życzenia na pewno zostaną uwzględnione. Gwarancja użytych materiałów, sprowadzanych z całego świata sięga pięćdziesięciu lat.
W różnych krajach wprowadza się różne typy budowy domów. Mamy na przykład budownictwo, które zwie się "kanadyjskie" jak i "skandynawskie" oba różnią się od siebie zasadniczo. Domy "kanadyjskie" powstają z drewna i sklejki. Najpierw stawia się sam szkielet domu, a następnie nakłada drewnianą obudowę w którą wmontowuje się odpowiednie docieplenie z wełny mineralnej. Domy "skandynawskie" powstają z rodzaju wielkiej płyty, której struktura i materiał, z którego są wykonane przez lata ulegała modyfikacjom i ulepszeniom. Nie różnią się znacząco od "zwykłych" domów.
Jak się okazuje dom, aby był trwały, energooszczędny i przyjazny środowisku, a przy tym tani wcale nie musi być murowany. Słowo "solidny" w obecnych czasach nabiera nowego znaczenia. Korzystajmy więc z nowych technologii nie bójmy się ich, a w przyszłości na pewno się to opłaci.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez developera Volumetric oferującego między innymi nowe domy i działki pod Warszawą: nadbrzegiemczarnej.pl. |