BARDZIEJ CZYSTO, BEZPIECZNIE I NOWOCZEŚNIE – POLSKIE SZPITALE SIĘ ZMIENIAJĄ!

Informacja Prasowa

08-01-2014  Autor: Joanna Łupkowska   Źródło: Armstrong   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Liczba nowych inwestycji w polskim sektorze medycznym stale rośnie. Każdego roku powstają nowoczesne obiekty, a te już wiekowe, poddawane są przebudowie i rewitalizacji. Jakościowa zmiana wynika głównie z konieczności dostosowywania polskich warunków do standardów europejskich. Ale dzięki temu, pacjenci w Polsce mogą leczyć się w coraz lepszych warunkach

Choć zmiany w sektorze służby zdrowia już zmierzają w dobrym kierunku, w dalszym ciągu jest jeszcze wiele do zrobienia. - Inwestycje medyczne to trudne przedsięwzięcia, a placówki opieki zdrowotnej, jako tzw. pomieszczenia czyste, należą do najbardziej wymagających środowisk budowlanych – mówi Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong. Planując budowę nowego lub rewitalizację istniejącego obiektu, trzeba brać pod uwagę wiele czynników – m.in. bezpieczeństwo, komfort i wygodę użytkowników, ochronę przed skażeniem bakteryjnym, higienę i jakość wnętrz, możliwość ich regularnej konserwacji, dezynfekcji oraz wiele innych. - To wymaga od inwestorów i projektantów kompleksowego podejścia, przemyślanych decyzji oraz stosowania specjalistycznych rozwiązań. Wpływa to także na wybór odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, spełniających surowe warunki wynikające z europejskich norm – dodaje Anna Baczkowska.

Sufit podwieszany dla służby zdrowia

Odpowiedzią na specyficzne potrzeby pomieszczeń czystych, mogą być m.in. specjalistyczne sufity podwieszane. – W naszej ofercie posiadamy szereg rozwiązań dostosowanych do wnętrz o wysokich wymogach sanitarnych, w których równie ważne jest zachowanie komfortu wizualnego i akustycznego. Bez względu na to, czy chodzi o salę operacyjną, gabinet z rezonansem magnetycznym czy szpitalny korytarz, nasze propozycje spełniają najwyższe standardy technologiczne i higieniczne, posiadają wszelkie atesty oraz wymagane certyfikaty – wyjaśnia Anna Baczkowska. Czym zatem kierować się w wyborze sufitu podwieszanego odpowiedniego dla tak wymagających przestrzeni? – Podstawowymi kryteriami są: utrzymanie jakości powietrza, ochrona antybakteryjna, możliwość częstego czyszczenia i dezynfekcji, bezpieczeństwo pożarowe, a także parametry akustyczne i walory estetyczne – tłumaczy Anna Baczkowska. Wszystkie te elementy powinny być optymalnie dopasowane w zależności od funkcji i przeznaczenia danego pomieszczenia.

SALE PACJENTÓW. Oprócz higieny i czystości, w salach przeznaczonych dla pacjentów ważne są również komfortowe warunki rekonwalescencji.

Rozwiązanie: gładkie i estetyczne, mineralne płyty BIOGUARD ACOUSTIC (klasa ISO 5, zgodnie z normą ISO 14644-1), które nie dopuszczają do osiadania i namnażania się bakterii, a także zapewniają dobre pochłanianie dźwięku.

Przykład: Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie, Samodzielny Publiczny Szpital Miejski w Sosnowcu, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy, Gdański Uniwersytet Medyczny.

KORYTARZE, BIURA, POMIESZCZENIA ADMINISTRACYJNE. W tego typu pomieszczeniach, warto skupić się na minimalizowaniu hałasu oraz walorach wizualnych.

Rozwiązanie: estetyczne płyty mineralne o dobrych parametrach akustycznych (np. SAHARA MAX, OPTIMA, ULTIMA, PERLA) oraz dekoracyjne sufity wyspowe CANOPY.

Przykład: Gdański Uniwersytet Medyczny (panele CANOPY i płyty PERLA), Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie (płyty SAHARA), Szpital Uniwersytecki nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy (płyty PERLA OP).

SALE OPERACYJNE, SALE PORODOWE I ODDZIAŁY INTENSYWNEJ TERAPII. Te przestrzenie wymagają najwyższego poziomu higieny i zabezpieczenia przed skażeniem bakteryjnym.

Rozwiązanie: metalowe płyty METAL BIOGUARD CLIP-IN PLAIN (klasa ISO 3, zgodnie z normą ISO 14644-1) wykończone specjalnym pokryciem BIOGUARD - zapewniającym sterylną czystość, ochronę i przeciwdziałającym rozwojowi bakterii - oraz dodatkowymi silikonowymi połączeniami uszczelniającymi.

Przykład: Samodzielny Publiczny Szpital Miejski w Sosnowcu, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa i czystości, płyty sufitowe mogą być montowane również na ruszcie nośnym, stworzonym specjalnie z myślą o pomieszczeniach czystych, także w klasie ISO 5. Aluminiowy ruszt CLEAN ROOM jest wytrzymały i odporny na korozję. Dodatkowo uszczelki silikonowe oraz klipsy mocujące zapewniają hermetyczność i trwałość sufitu. Rozwiązanie zastosowano m.in. we wnętrzach Samodzielnego Publicznego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, gdzie na ruszcie CLEAN ROOM zamontowano płyty BIOGUARD ACOUSTIC.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com