W zakładzie Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie przeprowadzono badania odporności ogniowej dachów drewnianych z okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowych z włóknami i gipsowo-wiórowych.
W tym artykule przyjrzymy się jak wygląda zabudowa poddaszy w systemach WP/CD60, ES/CD60 i El/CD60 – z pojedynczymi, podwójnymi i potrójnymi okładzinami z płyt gipsowych o grubościach 12,5 mm i 15 mm.
Jak wygląda zabudowa poddaszy w wyżej wymienionych systemach?
1. Poszycie stropów lub dachów stanowią specjalne płyty gipsowo-kartonowe typu DF.
2. Ruszt nośny wykonujemy z profili CD60 i UD27 ze stali zimnogiętej ocynkowanej o grubości nominalnej 0,5; 0,55; 0,6 mm.
3. Profile nośne CD60 – o rozstawie maksymalnie co 400 mm, mocujemy do konstrukcji stropu lub dachu za pośrednictwem wieszaków systemowych, których typ wybierany jest ze względu na wysokość podwieszenia i rodzaj konstrukcji. Dopuszcza się zastosowanie 3 typów zawiesi:
-wieszak poddaszowy WP60
- element do mocowania ES
- element do mocowania elastyczny EL
4. Następnie zawiesia kotwione mocujemy za pomocą wkrętów do drewna lub dachów o konstrukcji drewnianej oraz wkrętów samowiercących do konstrukcji stalowych do stropów lub dachów o konstrukcji stalowej.
5. Profile obwodowe UD27 do konstrukcji masywnych mocujemy zaś przy pomocy kołków rozporowych w rozstawie maksymalnie co 1000 mm.
6. Do stropów i dachów stosujemy elementy umożliwiające w górnych partiach kondensację pary wodnej – folie para przepuszczalne i folie paroizolacyjne.
7. Również do stropów i dachów mocujemy oprawy oświetleniowe zabudowując je w pionie i poziomie płytami gipsowymi tego samego rodzaju i grubości co poszycie główne.
8. Integralną część stropów i dachów stanowi izolacja termiczna z wełny mineralnej szklanej lub skalnej o grubości minimalnej 150 mm.
9. Łby wkrętów oraz styki pionowe i poziome płyt gipsowo-kartonowych szpachlujemy specjalnymi gipsami szpachlowymi.