Aranżacja wnętrza w stylu carskiej Rosji to doskonały wybór dla każdego, kto uwielbia luksus, złote obicia i przepych. Ta jedyna w swoim rodzaju stylizacja pasuje jednak nie tylko do pałaców czy wielkich domostw, równie dobrze może sprawdzić się także w mieszkaniu. Wszystko zależeć będzie od dobrej kompozycji i dobrania odpowiednich dodatków, barw oraz mebli.
Carska Rosja w prywatnym domu – na pierwszym miejscu ciemne drewno
Styl rosyjski, a właściwie bizantyjsko – rosyjski, wziął swój początek z architektury sakralnej Imperium Rosyjskiego, która rozwijała się od połowy XIX w. do upadku caratu w Rosji. Cechuje się przede wszystkim okazałymi zdobieniami i wzornictwem. Charakterystycznym elementem aranżacji w duchu carskiej Rosji są ciężkie, ciemne, drewniane meble i podłogi, a na nich obowiązkowo dywan - gruby, o klasycznym wzorze, najlepiej ręcznie tkany. Ciemne drewno jest zarówno eleganckie, jak i proste, przenosi nas do kraju lodu i mrozu. Meble tego typu znaleźć można bez problemu na pchlich targach albo sklepach z antykami i starociami. Ciężkie komody i szafy były bowiem popularne również w Polsce przed II wojną światową, zwłaszcza w rodzinach arystokratycznych, z tradycjami. Do wnętrza w stylu carskiej Rosji pasować będą drzwi ciężkie, w okleinie naturalnej dębowej.
Barwy i dodatki
Wnętrze w stylu rosyjskim powinno mieć stonowane barwy, odcienie beżu, brązu lub złota. Aby zachować nieco lekkości, powinniśmy zostawić białe ściany. Warto jednak wprowadzić w niewielkim stopniu kolorowe akcenty, na przykład w postaci barwnej ceramiki lub błyszczącego samowara, symbolu Rosji. Zasłony lniane, bogato zdobione koralikami, serwetki i koronki, bogate wzory na tapicerowanych meblach, będą elementami dopełniającymi dekorację wnętrza, dodadzą mu ciepła i komfortu. Do tego kryształowe lustro oraz złocone ramy. Ważnym akcentem każdego domu w stylu carskiej Rosji będzie z pewnością piec ze zdobionych płytek. W nowoczesnym wnętrzu może go zastąpić kominek wykończony kaflami. Piec w Rosji to prawdziwe serce domu, miejsce odpoczynku i niezobowiązujących rozmów z domownikami.
Bogato, ale harmonijnie
Nie przesadźmy z detalami – aranżacja w duchu carskiej Rosji powinna być bowiem przede wszystkim harmonijna. Odpowiednie proporcje są najważniejsze – pomiędzy przestrzenią, ciężkimi meblami i dekoracjami. To pozwoli uzyskać efekt piękna, elegancji, ale i ciepła oraz komfortu. Dążmy do prostoty i naturalności, pamiętając jednocześnie, że granica pomiędzy prawdziwym carskim duchem, a krzykliwym przeładowanym dekoracjami domem, jest bardzo cienka.
Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.
Więcej porad na temat tego, jak stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza można znaleźć na blogu: http://blogporta.pl/