Zapraszamy do udziału w warsztatach charrette "Grand Paris", które odbędą się w Galerii Architektury SARP oddział Katowice w dniach 10-13 października 2013. Warsztaty dotyczyć będą zdegradowanego terenu kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej.
Organizatorem jest SARP Katowice oraz Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej.
Założeniem projektu jest wypracowanie koncepcji (kierunku) rozwoju oraz rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Praca podczas warsztatów odbywać się będzie się w trzech interdyscyplinarnych grupach. Wytyczne wypracowane podczas warsztatów wykorzystane zostaną przez Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej w celu opracowania planu zagospodarowania terenu.
Zgłoszenia:
Prosimy o przesłanie drogą mailową:
- 2-3 prac (własnych projektów),
- kilku zdań o sobie z wyszczególnieniem roku oraz kierunku studiów,
- informację o stopniu znajomości j. angielskiego (w celu pracy w grupie z zagranicznym tutorem),
- danych teleadresowych,
na adres grandparis2013@gmail.com do dnia 29.09.2013 (nd) do g.15.00
Uczestnikom warsztatów zapewniamy nocleg w hostelu oraz wyżywienie.
Uczestnikami warsztatów mogą być:
-studenci architektury, planowania przestrzennego, krajobrazu, designu, socjologii, kulturoznawstwa.
Cel projektu:
Celem warsztatów jest opracowanie wariantowej koncepcji przekształcenia i zagospodarowania terenu byłej kopalni Paryż, pozwalającej na docelowe przygotowanie projektu zagospodarowania terenu, a także zaangażowanie społeczności lokalnej, najemców oraz środowiska architektów, projektantów, socjologów oraz ekonomistów. Przeprowadzona wśród najemców terenu ankieta ma na celu ustalenie spójnego planu rozwoju obszaru.
Teren:
Dotychczasowy przebieg procesów restrukturyzacji gospodarczej miasta doprowadził do likwidacji miejsc pracy i pojawienia się w mieście znacznej liczby terenów i obiektów poprzemysłowych. Tereny poprzemysłowe znajdują się przede wszystkim na obszarze dzielnicy śródmiejskiej. Są to między innymi tereny po kopalni „Paryż”, gdzie znajdują się obiekty z XIX/XXwieku – m.in. z lat międzywojennych XX wieku.
TUTORZY:
MAGDALENA WRZESIEŃ
Architekt, urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i l'École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris La Villette. Była stypendystka fundacji DAAD na TU w Berlinie na Wydziale Planowania Miejskiego i Regionalnego. Wiceprezes Stowarzyszenia Odblokuj, projektantka w Pracowni Warszawy. Prowadzi zajęcia projektowe z urbanistyki na kierunku Architektura w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Laureatka nagrody Ministra Budownictwa.
www.odblokuj.org
PIOTR BUJAS
Architekt, projektant, badacz architektury (Architektura WAPK, Projektowanie ASP Kraków, Design i nowe media KASK Antwerp). Pracował naukowo w Katedrze Architektury Środowiskowej WAPK oraz w zespołach i biurach w Holandii, Belgii i Polsce. Autor projektów nagradzanych w międzynarodowych konkursach. Autor publikacji dotyczących architektury nowoczesnej, specjalistycznej. W praktyce łączy pola projektowania i badań, gdzie interdyscyplinarność nie jest tylko uzasadnieniem działań w różnych skalach lecz metodą; od architektury, urbanistyki, przez komunikację i sztuki wizualne do strategii i projektowania alternatywnego. Od 2012 roku prowadzi biuro projektowania i badań architektonicznych.
BASTIAN KALMEIJER
Urodzony w 1981, w Holandii. Studiował na Willem de Kooning Art Academy oraz na Academy of Architecture and Urbanism w Rotterdamie. Jest badaczem oraz tutorem w The Why Factory (www.thewhyfactory.com) – instytucie Uniwersytetu Technicznego w Delft w zespole analityków przyszłości miast. Jest doradcą strategicznym w A Lab (www.a-lab.nl) – instytucie technologii i nowych mediów w Amsterdamie oraz współzałożycielem „Instability. We. Trust” (www.iwt.io) – kreatywnej pracowni architektoniczno-urbanistycznej.
www.thewhyfactory.com
więcej na www.sarp.katowice.pl