Fasada i elewacje to wizytówki budynków. Reprezentują architekturę obiektu na zewnątrz i odpowiadają za wywołanie pierwszego wrażenia u odbiorców. Ich pierwotnym zadaniem jest wyznaczenie wewnętrznej przestrzeni oraz ochrona przed zewnętrznymi czynnikami środowiska. Każda epoka i kierunek architektoniczny wypracowały własny kanon rozwiązań dla elewacji, za którymi kryły się nie tylko ulubione materiały wykończeniowe, ale i naczelna funkcja, jaką elewacji przypisywano. Czasem priorytetowe były właściwości konstrukcyjne, czasem odpowiednie doświetlenie wnętrz, innym razem podkreślano jej walory dekoracyjne. Modernizm uwolnił elewację z nadrzędnej funkcji nośnej i uczynił z niej niezależny element architektury – powłokę budynku.
Z uwagi na pojawienie się nowych możliwości uatrakcyjnienia programu seminarium dot. konkursu pt. „Architektura w nowej skórze – elewacje wewnętrzne i zewnętrzne” – termin spotkania zostaje przesunięty na 22 października 2013 r. Miejsce spotkania nie ulega zmianie – Międzynarodowe Centrum Kultury - Kraków.
W związku z powyższym termin przyjmowania prac konkursowych zostaje wydłużony do 15 listopada 2013 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno w konkursie, jak i w seminarium
Elewacja to ważny środek ekspresji dla architekta, często decydujący o charakterze budynku. Gama dostępnych materiałów oraz rozwiązań technologicznych jest obecnie nieograniczona. Ta różnorodność przekłada się na bogactwo formalne fasad i elewacji w architekturze współczesnej. Spotykamy się z materiałami tradycyjnymi, takimi jak drewno, kamień, cegła, szkło, metal czy też beton, coraz popularniejsze stają się powłoki z tworzyw sztucznych. Ciepło cedru, chłód aluminium, transparentność szkła – każdy z materiałów jest nośnikiem symbolicznych treści, którymi architekt może podkreślić charakter obiektu. To poprzez swoją zewnętrzną powłokę budynki komunikują się z otoczeniem, wyróżniają na tle innych bądź wpisują w krajobraz. Wybór odpowiedniego materiału pozwala na wtopienie ich lub kontrastowe zestawienie z sąsiadującą architekturą. Elewacje mogą odsłaniać lub skrywać wnętrze budynku, a co za tym idzie eksponować, bądź nie jego funkcję.
Kwestia estetyki to nie wszystko, współcześni projektanci mogą wymagać od elewacji o wiele więcej. Dziś powłoka budynku spełnia w architekturze zadanie wielofunkcyjnego narzędzia i jest niczym skóra, jej kondycja świadczy o sprawnym funkcjonowaniu całego obiektu. Powłoka elewacji musi charakteryzować się odpowiednią energooszczędnością, zapewniać właściwą ilość światła dziennego i izolację akustyczną. W nowoczesnych projektach ceniona jest trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu atutów otoczenia. Poprzez skomputeryzowane systemy regulacji parametrów powłoki współczesna fasada staje się najbardziej progresywnym elementem architektury, wytyczającym standardy budownictwa przyszłości. W ten sposób elewacja budynku może działać niczym filtr, który dostosowuje wnętrze do potrzeb użytkowników i dostarcza odpowiedniej ilości światła słonecznego i powietrza. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na tworzenie wielkopowierzchniowych powłok żyjących. Zielone fasady pokryte roślinnością to nie tylko szansa na wprowadzenie natury w przestrzeń zurbanizowaną, ale i sposób na estetyczne i ekologiczne opakowanie budynku.
Zajmując się pokryciami nie możemy zapomnieć o dachu, który nazywany jest piątą fasadą. Tak jak pozostałe elewacje budynku pełni on niebagatelną funkcję we współczesnej architekturze. Jego powłoka może być stylistycznie ujedlolicona z pokryciem pozostałej części obiektu. Dach to także pole do zastosowania wielu rozwiązań, które zamienią go w wielofunkcyjną membranę i zoptymalizują eksploatację budynku.
Przeważnie typ fasady jest nierozerwalnie związany z charakterem bryły budynku, jednak zmiana zewnętrznej powłoki może być doskonałym sposobem na jego renowację i rewitalizację. Zwłaszcza w kontekście nowoczesnych technologii, które mogą usprawnić funkcjonowanie budynku i ograniczyć koszt jego eksploatacji. Poprzez zastosowanie dodatkowych, stałych lub ruchomych elementów, siatek, żaluzji, wdrożenie inteligentnych rozwiązań staje się możliwe niemal w każdym obiekcie.
REGULAMIN I WARUNKI KONKURSU > > >
kontakt z biurem organizatora
Marta Bąk
tel: 12 632-34-02
email: m.bak@architekturaibiznes.com.pl