Miesięcznik „Architektura–murator” we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP zorganizował wystawę plenerową Krajobraz to dobro publiczne. Można ją oglądać do 31 lipca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Autorem projektu wystawy jest Paweł Kłudkiewicz.
Wystawa Krajobraz to dobro publiczne prezentuje przykłady przekształceń przestrzeni publicznej w sześciu polskich miastach. To pozytywne wzorce działań, dzięki którym konkretne miejsca zyskały nowe życie a miasta zyskały nowe oblicze. Wśród zaprezentowanych realizacji znalazły się wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspa Młyńska w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, odbudowa Starego Miasta w Elblągu, modernizacja Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów, zostały "odzyskane" dla nas wszystkich, i które na tle panującego często w polskich miastach chaosu wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku.
Wystawę otworzył osobiście prezydent RP Bronisław Komorowski. „Cieszę się, że możemy dziś razem otworzyć taką wystawę, utworzoną na potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz ochrony krajobrazu" - powiedział prezydent. Podkreślił także, że krajobraz – jako wspólną własność – należy chronić, dlatego wyjątkowo cieszą go przykłady właściwego współistnienia architektury i naturalnego krajobrazu.
Wystawę plenerową Krajobraz to dobro publiczne można oglądać do 31 lipca na stołecznym Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim.