Mieszkania w starych kamienicach posiadają charakterystyczny klimat, który docenia coraz więcej osób szukających ciekawej lokalizacji i autentyczności. Remont to sposób na nadanie im nie tylko nowego wyglądu, ale i nowego charakteru. Kawalerki i apartamenty w ponad 100-letniej kamienicy przy ul. Stalowej 52 na warszawskiej Pradze to przykłady udanych modernizacji.
Po dwóch latach prac renowacyjnych kamienica przy ul. Stalowej 52 zyskała nowe oblicze, a każde z mieszkań zmieniło się w przytulne i niepowtarzalne lokum. Udało się stworzyć wnętrza, które mogą być inspiracją dla innych. Do uzyskania efektu potrzebna była przede wszystkim wyobraźnia, czerwona cegła, drewniane podłogi i odrobina śmiałości w łączeniu starego z nowym.
„Retro” - kawalerka w starym stylu
„Retro” to kawalerka, w której zagościł styl Art Deco połączony z rustykalną kuchnią i łazienką w stylu glamour. Podczas remontu ze ścian skuto stare tynki, odsłonięto piękną, przedwojenną cegłę, która została wyczyszczona i zaimpregnowana. Stare sosnowe deski zostały wycyklinowane, delikatnie pobielone, aby stracić „żółty” odcień sosny, a następnie polakierowane. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniono czarnym silikonem, który nadał im industrialnego charakteru.
Innym surowym elementem wnętrza jest natynkowa instalacja elektryczna. Wszystkie czarne kable elektryczne są widoczne, a całość dopełniają czarne „piwniczne” włączniki i gniazdka.
W celu uzyskania efektu lekkości i delikatnego odrealnienia przestrzeni, ceglane ściany zostały pomalowane błękitną farbą, która wprowadziła do wnętrza odrobinę ciepła i koloru. Efekt został wzmocniony błękitnymi roletami, co pozwoliło kolorystycznie połączyć salon i kuchnię.
W kuchni znajduje się „babciny” kredens w odcieniu chabrowym, a krzesła i stolik z lat 50-tych przeszły delikatny lifting. Również w łazience zastosowano ciekawe rozwiązania - wannę na lwich nogach przy betonowej ścianie pomalowanej żywicą oraz niespotykaną podstawę pod umywalkę, która została wykonana ze starej pralki. To kolejne dowody na to, że zabawa stylem i łączenie różnych przedmiotów pozwala wyczarować niepowtarzalne wnętrza.
„Cartoonito” - kartonowe mieszkanie
„Cartoonito” to kawalerka na poddaszu urządzona w zupełnie innej konwencji. Strych został przebudowany - podniesiono dach, wykonano nowe stropy i instalacje. Na tym piętrze zabrakło starej cegły, więc projektanci zdecydowali na pozostawienie nieotynkowanego fragmentu muru, wykonanego z nowego materiału. Na podłodze ułożono parkiet przemysłowy, który w połączeniu z surową cegłą i szarym tynkiem nadaje wnętrzu loftowego charakteru.
Oryginalny element stanowią wykonane z kartonu meble, zaprojektowane przez studentki warszawskiego ASP. Meble zostały zabezpieczone żywicą i wprowadzają do wnętrza klimat eko. Dopełniają go zabawne lnianie poduszki, które tworzą zagłówek kartonowego łóżka. Łazienka jest bardzo nowoczesna, ze ścianami pokrytymi tynkiem. Ponownie zastosowano efekt kontrastu dodając do surowego wnętrza lustro i stolik w stylu empire.
„Grean Peace” - kolorowe połączenia
„Grean Peace” to 2-pokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym. Zostało ono zaplanowane tak, aby wszystkie pomieszczenia się ze sobą łączyły. Drzwi z małego przedpokoju prowadzą do salonu, sypialni oraz biało-czarnej łazienki. Salon połączony jest z aneksem kuchennym, z którego można również przejść do sypialni, a całość tworzy dużą, dobrze doświetloną trzema oknami przestrzeń.
W tym mieszkaniu króluje cegła, szary tynk oraz drewniane podłogi. Surowość wnętrza została przełamana zielonymi elementami - tym kolorem został pomalowany fragment drewnianej podłogi w kuchni, łóżka oraz drewniane ażurowe drzwi szafy. Ta natomiast została zaaranżowana we wnęce po drzwiach, które wcześniej łączyły salon z drugim pokojem.
Charakterystycznym elementem wystroju są również metalowe lampy wykonane z bębnów ze starych pralek. Jest to jeden z przykładów recyklingu starych, zapomnianych przedmiotów, które w nowej odsłonie stanowią efektowny detal.
Sypialnię urządzono meblami z Ikei, które dobrze wkomponowują się w surowe wnętrza. Całość dopełniają rattanowe fotele, plakaty oraz duża lampa na trójnogu, która rozświetla przestrzeń. Mieszkanie łączy starą substancję z nowoczesnymi, prostymi meblami oraz wykorzystuje przedmioty z recyklingu, którym nadano nową funkcjonalność.
Dla miłośników starych murów
Przykłady przedstawionych mieszkań mogą być inspiracją dla osób mieszkających lub poszukujących lokum w starych kamienicach. Przed przystąpieniem do remontu warto się zastanowić nad tym, co chcemy ocalić (stare drzwi, podłogi), co chcemy odsłonić (cegła, tynk) i jakich elementów użyć, aby stworzyć spójną koncepcję wnętrza. Urządzanie takich mieszkań polega również na zabawie w łączeniu różnych konwencji i wykorzystywaniu starych przedmiotów w zupełnie nowej odsłonie.
Więcej informacji na stronie: www.stalowa52.pl