Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Hotel Cracovia - informacja o akcji społecznej

Informacja Prasowa

2013-06-14  Autor: Kacper Kępiński - Instytut Architektury   Źródło: Fundacja Instytut Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

Szanowni Państwo! Piszemy w sytuacji, gdy kolejne cenne budynki modernistyczne, szczególnie modernizmu powojennego są wyburzane lub dewastowane. Jakość tej architektury nie jest powszechnie dostrzegana z uwagi na jej negatywne konotacje z szarością PRLu. Na naszych oczach giną zatem bezpowrotnie wspaniałe przykłady brutalizmu czy stylu międzynarodowego. Taki los ma właśnie wedle wszelkich informacji spotkać dawny hotel Cracovia w Krakowie. Chcemy zaapelować o szerszą ochronę konserwatorską „źle urodzonych” do wojewódzkiego konserwatora zabytków i ministra Kultury oraz v-ce prezydent Krakowa.

W ramach akcji planujemy także działania edukacyjne w przestrzeni miejskiej oraz w internecie, głównie za pośrednictwem strony facebook.com/HotelCracovia. Zamierzamy wywołać zainteresowanie zagadnieniem architektury modernizmu powojennego wśród szerokiego grona odbiorców i przede wszystkim włączyć ich w ochronę najważniejszych obiektów tego okresu – m.in. poprzez zbieranie poparcia pod petycją w sprawie objęcia ochroną konserwatorską najcenniejszych budynków modernistycznych Krakowa. Prosimy o umieszczenie informacji o naszej akcji na Państwa stronie internetowej. Jesteśmy przekonani, że pozwoli to dotrzeć do wszystkich zainteresowanych tematem architektury modernistycznej i poszerzyć koalicję osób i instytucji walczących o ich ochronę.

W chwili obecnej obserwujemy ogromne nasilenie działań promocyjnych inwestora – spółki Echo Investments, który w miejscu hotelu planuje budowę centrum handlowego. Publikowane w mediach informacje często jednak nie są do końca rzetelne. Przytoczyć tu można najbardziej jaskrawy przykład – wizualizacje nowego budynku, które pomimo planowanej zabudowy placu przed istniejącym gmachem… ten sam plac pokazują, co sprawia mylne wrażenie obszernych przestrzeni publicznych wokół. Wizualizacje nie pokazują także przebudowanego na potrzeby zwiększonego ruchu samochodowego układu drogowego wokół budynku, o co zabiega inwestor.  W opinii doktora Zbigniewa Beiersdorfa, wybitnego specjalisty w dziedzinie historii architektury i urbanistyki, przygotowanej na potrzeby Urzędu Miasta Krakowa, istniejący układ przestrzenny wylotu ul. Piłsudskiego, a także plac między Muzeum Narodowym i Hotelem Cracovia należy bezwzględnie zachować w niezmienionej formie. Rekomendacja ta argumentowana jest przynależnością tego układu do tradycji urbanistycznej Planu „Wielkiego Krakowa” sięgającej 1910 roku, ale także wielu cech które sytuują tę przestrzeń w gronie najważniejszych projektów urbanistycznych XX wieku, wskazując na wiele zbieżności w kompozycji m.in. z ikonicznym założeniem paryskiego La Defense.

Jako problem nie do pokonania przedstawia się także obecność azbestu w elementach chronionej wpisem do ewidencji zabytków ściany kurtynowej. Jak wykazuje ekspertyza wykonana na zamówienie inwestora azbest nie posiada śladów uszkodzeń. Oczywistym jest, że sama elewacja potrzebuje remontu i zastąpienia zużytych materiałów nowymi. Nie jest to jednak przesłanka do wyburzenia obiektu, co można odczytać z dotychczasowych doniesień prasowych. Z podobnych powodów nie wyburza się setek innych budynków w Polsce, lecz sukcesywnie usuwa szkodliwy materiał.

Do tej pory jako jedną z przyczyn braku możliwości prowadzenia hotelu o wyższym standardzie w budynku Cracovii podawano zbyt niskie kondygnacje – 2,5 metra, oraz zły stan techniczny budynku. Ekspertyza konstrukcyjna dostępna do pobrania na stronie inwestora mówi jednak o wysokości pomieszczeń brutto 2,8 m, zaś stan techniczny oceniany jest jako dobry (uwzględniając wiek budynku) czy nawet lepszy niż przypuszczano. Na możliwość adaptacji budynku wskazują przykłady z wielu europejskich, ale także polskich miast – spektakularna rewitalizacja poznańskiego Domu Handlowego Okrąglak czy wciąż funkcjonujący jako jeden z najbardziej luksusowych w stolicy warszawski hotel Sofitel Victoria, jedynie o 10 lat młodszy od Cracovii.

Pragniemy wyrazić poparcie dla zaproponowanych zapisów projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Błonia Krakowskie”, które nakazują zachowanie istniejącego układu przestrzennego i obiektów uznanych za zabytkowe. Popieramy także działania Pani v-ce prezydent Elżbiety Koterby, które zdecydowanie negatywnie odnoszą się do planów dewelopera związanych z wyburzeniem hotelu i zniszczeniem istniejącego układu przestrzeni publicznych w tym miejscu.

Petycja > > >

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro