Czy jest możliwe zbudowanie domu o charakterystyce zakładającej zmniejszenie zapotrzebowania na energię i pozyskiwanie jej w całości z dostępnych na miejscu źródeł odnawialnych? Czy możliwe jest utrzymanie całorocznego bilansu energetycznego na poziomie 0 lub 0+? Ile to kosztuje i jakie technologie obecne na polskim rynku pozwalają na stworzenie takiego systemu w domu jednorodzinnym?
Na te pytania i wiele innych odpowie budynek ZEROENERGETYCZNY GREEN POWER, którego misją jest zjednoczenie w idei domu ZEROENERGETYCZNEGO, zarówno firm, dostawców technologii do ciepłych energooszczędnych domów, jak i inwestorów, którzy coraz częściej sięgają po te rozwiązania.
Innowacyjna technologia prostych form
GREEN POWER to sposób na zmniejszenie zużycia energii w budynku poprzez zastosowanie energooszczędnych materiałów konstrukcyjnych i wysokowydajnych instalacji produkujących energię na jego potrzeby.
Budynek GREEN POWER zostanie wybudowany z materiałów budowlanych ogólnie dostępnych, ale zdefiniowanych w formule domu energooszczędnego (20 kWh/m2/rok). Konstrukcja budynku zostanie postawiona na specjalnej płycie nośnej żelbetowej o współczynniku U=0,07 Wm2K. Modernistyczna bryła domu została podzielona na dwie osobne, niezależne energetycznie konstrukcje. Jedna wykonana z ceramiki, a druga w konstrukcji stalowej.
Budynek GREEN POWER zostanie wyposażony w wiele innowacyjnych urządzeń, dedykowanych do produkcji energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Jednym z nich będzie wiatrak z turbiną, ustawiony na 8-metrowym maszcie i produkujący prąd na potrzeby c.w.u., system diodowy oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, zasilany przez panele fotowoltaiczne oraz system zarządzania energią w budynku. Zobaczymy też rozwiązania z zastosowaniem pompy ciepła oraz specjalnych, po raz pierwszy stosowanych, sond promieniowych. System grzewczy budynku opiera się na innowacyjnych panelach sufitowych.
Te i bardzo wiele innych ciekawych rozwiązań będzie można zobaczyć w trakcie budowy domu ZEROENERGETYCZNEGO GREEN POWER.
Zapraszamy na stronę www.domzeroenergetyczny.waw.pl – do zakładki „kronika budowy”, aby dzień po dniu śledzić prace przy budowie.
Szczególne podziękowania należą się firmom, które podjęły trudne wyzwanie stworzenia definicji domu zeroenergetycznego w Polsce.
Partnerzy akcji: Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schock, Ustm, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, Afriso, GroundTherm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex, Stropex, VBH, Winkhaus, Atrium System, Dubiel Vitrum, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.
Budowa Domu Zeroenergetycznego Green Power
fot. Przewodnik Budowlany